„W ciągu ostatnich kilku dni operator w Bloku L - AED Oil Ltd (AED) - wznowił prace przygotowawcze związane z przeprowadzeniem ponownych testów odwiertu Lempuyang-1. W trakcie tego procesu nadal występowały usterki mechaniczne oraz problemy ze sprzętem" – czytamy w komunikacie.

KOV podał, że w związku z tym AED zamknął odwiert w celu oceny sytuacji, mając nadzieję, że w ciągu najbliższych dni znajdzie jej rozwiązanie.

>>> Czytaj też: Zasoby ropy KOV na Ukrainie zwiększyły się o 221 proc. do 5,6 mln baryłek

„Pomimo tego, że jak do tej pory wyniki testów nie pozwoliły na pełną ocenę odwiertu Lempuyang-1, spółka jest nadal pozytywnie nastawiona do projektu ze względu na dotychczas pozyskane dane, w tym zidentyfikowany gaz w dwu docelowych interwałach oraz wypływ gazu na powierzchnię do spalania" – czytamy dalej. Na początku marca KOV podał, że podczas testowania odwiertu Lempuyang-1 w Bloku L w Brunei w jednej z wydzielonych stref odwiertu natrafiła na złoża gazu ziemnego, ale mechaniczna usterka na razie uniemożliwiła określenie natężenia przepływu i wielkości rezerwuaru. W ramach prac nad odwiertem Lempuyang-1 wydzielono w tym odwiercie dwie strefy stanowiące główny obszar zainteresowania i przeprowadzenia testów.

Reklama

Na początku lutego KOV podał, że w jednej z wydzielonych stref odwiertu nie znalazł ropy, natomiast planował jeszcze testowanie wyższej strefy. Spółka podkreślała, że jak do tej pory testy odwiertu Lempuyang-1 zidentyfikowały obecność gazu w obu interwałach (w wyżej położonej strefie - niebieskiej i niższej – różowej). Na terytorium Brunei KOV jest właścicielem 40% udziału w Bloku L, obszaru koncesyjnego o powierzchni 2,22 tys. km2, obejmującego tereny lądowe i morskie w północno-wschodniej części kraju, oraz 36 proc. udziału w Bloku M, bezpośrednio sąsiadującym z Blokiem L, co daje spółce prawo do prowadzenia poszukiwań i wydobycia ropy naftowej z terenu o powierzchni 3,0 tys. km2, usytuowanego na południu Brunei.

W Brunei KOV planuje wykonanie do sześciu odwiertów oraz przetestowanie do siedmiu odwiertów. Spółka zamierza ponadto pozyskiwać i przetwarzać linie sejsmiczne 2D i spodziewa się, że do końca 2011 r. będą kontynuowane zobowiązania wynikające z Etapu 2 dla Bloku L. Dla Bloku M, spółka przewiduje wypełnienie wszystkich zobowiązań Etapu 1 i dalszą realizację zobowiązań Etapu 2. KOV miał 18,62 mln USD skonsolidowanej straty netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2010 roku wobec 12,20 mln USDstraty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego wyniosły w ub.r. 8,95 mln USD.