Na rynku pieniężnym oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N obniżyło się w poniedziałek do 3,34% (dla stawki POLONIA).

Powodem utrzymywania się niskich stawek depozytowych jest nadpłynność sektora bankowego, której nie wyeliminowała piątkowa operacja otwartego rynku. W związku z tym nie można wykluczyć, że NBP przeprowadzi operację dostrajającą płynność.

W strefie euro Europejski Bank Centralny podał, że w ostatnim tygodniu kończącym się 8 kwietnia nie kupował na rynku wtórnym obligacji skarbowych (jednocześnie zapadły papiery o wartości 55 mln EUR). Tym samym wartość dotychczas skupionych w ramach programu SMP papierów wciąż wynosi 77,0 mld EUR. Biorąc pod uwagę, że Portugalia wkrótce zapewne otrzyma międzynarodowe wsparcie finansowe, a ryzyko kredytowe w przypadku Hiszpanii oraz Włoch systematycznie spada, spodziewać się można, że wykorzystywanie tego niestandardowego instrumentu wsparcia nie będzie konieczne.

Na rynku SPW i kontraktów IRS początek tygodnia rozpoczął się od lekkiego wzrostu kwotowań (o odpowiednio: 1-2 pb i 2-4 pb). Nie straciły jedynie obligacje DS1020, zapewne za sprawą wsparcia ze strony oczekiwanej niższej podaży SPW z dłuższego końca krzywej dochodowości na rynku pierwotnym. Rynek właściwie zignorował informację (wcześniej znaną inwestorom) agencji Standard & Poor’s, że bez reformy finansów publicznych rating Polski może znaleźć się pod presją. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami przynajmniej krótkoterminowo potencjał do spadku rentowności SPW wyczerpał się. Dalsze trendy na rynku wyznaczy środowa publikacja danych nt. marcowej inflacji.

Reklama

Ministerstwo Finansów sprzedało na aukcji 50-tyg bony skarbowe o wartości 0,44 mld PLN wobec oferty w wysokości 0,3-0,6 mld PLN. Popyt wyniósł 1,54 mld PLN, natomiast średnia rentowność okazała się zgodna z naszymi oczekiwaniami i wyniosła 4,503%. Dla porównania tydzień wcześniej dochodowość została ustalona na 4,46%. Resort finansów podał również szczegóły dotyczące środowej aukcji obligacji skarbowych nowej serii OK0713. W ofercie znajdą się papiery za 3,5-5,5 mld PLN. Dla porównania harmonogram kwietniowych przetargów przewidywał podaż w przedziale 3,0-5,5 mld PLN.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale