Natomiast tempo wzrostu PKB Polski ma w tym roku wynieść 3,8%, a w przyszłym spaść do 3,6%. Średnioroczna inflacja w naszym kraju ma ukształtować się na poziomie 4,1% w tym roku i 2,9% w 2012 r. Jednocześnie w opinii MFW średnioterminowe fundamenty wskazują na to, że złoty nie jest ani przewartościowany, ani niedowartościowany.

>>> Czytaj też: MFW: Polska gospodarka wzrośnie o 3,8 proc. w 2011, ale będzie zwalniać

Prognozy MFW zakładają utrzymanie stabilnego wzrostu polskiej gospodarki w warunkach lekkiego wyhamowania na świecie. Nasze szacunki wzrostu gospodarczego na 2011 r. są zbliżone do prognoz MFW, kształtując się na poziomie 4,0% r/r. Zauważamy jednocześnie przesuwający się w dół bilans ryzyk dla wzrostu z tytułu wzrostu cen ropy naftowej. Nasze prognozy na 2012 r. wskazują na dynamikę PKB przekraczającą 4,0% r/r, przy przyjętych nieco korzystniejszych wobec przewidywań MFW szacunkach wzrostu gospodarki globalnej, stabilnego odbicia popytu krajowego w zakresie konsumpcji prywatnej oraz inwestycji przedsiębiorstw. Wzrost w przyszłym roku będą również wspierać inwestycje infrastrukturalne, których silniejsze ograniczenie przewidujemy dopiero pod koniec 2012 r. i w 2013 r.

W zakresie inflacji oczekujemy niższej od MFW dynamiki wzrostu cen w 2011 r. na poziomie 3,6% r/r. Po wzrostach wskaźnika CPI w I połowie roku spodziewamy się spadku inflacji w II połowie przy założeniu: obniżenia cen ropy naftowej poniżej 100 USD/bbl w grudniu, wyhamowania dynamiki cen żywności oraz powolnym wzroście inflacji bazowej netto do 2,3% r/r na koniec roku. Natomiast w 2012 r. nasze szacunki są zbliżone do oczekiwań MFW.

Reklama

W naszej ocenie złoty jest obecnie nieco niedowartościowany, w warunkach ograniczonej aprecjacji złotego po silnym napływie kapitału zagranicznego pod koniec ub.r. (portfelowe instrumenty dłużne finansowane transakcjami FX swap). Przy relatywnie stabilnej sytuacji krajowych fundamentów oraz oczekiwanej stabilizującej się sytuacji zewnętrznej w zakresie awersji do ryzyka oczekujemy aprecjacji złotego o ok. 5% przy oczekiwaniach ponownego nasilenia kapitału prywatyzacyjnego w kolejnych miesiącach.



Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.