Inwestorzy koncentrują się na obawach o dewaluację papierowych walut z powodu rosnącej od Chin po Europę inflacji. Nastroje niepewności pogłębia ostrzeżenie wydane przez agencje Standard & Poor's, że USA mogą stracić swój rating potrójnego A. – Pytanie brzmi, czy rządy są w stanie odzyskać kontrolę nad sytuacją ekonomiczną. Obecnie złoto rośnie w ujęciu dolarowym, ponieważ ludzie uważają, że USA tracą kontrolę – powiedział Matthew Turner, analityk do spraw metali szlachetnych w domu transakcyjnym Mitsubishi.
Nastroje wśród inwestorów na rynku złota zmieniły się gwałtownie od początku roku, kiedy optymistyczne oczekiwania co do perspektyw światowej gospodarki skłoniły wielu z nich do realizacji zysków. Jednak od tego czasu skok cen ropy, zawirowania na Bliskim Wschodzie i trzęsienie ziemi w Japonii sprawiły, że wiara w gospodarkę osłabła. – Wielu z nich sprzedało część swoich zapasów w styczniu, i teraz wracają – powiedział jeden z bankierów specjalizujący się w handlu metalami szlachetnymi.
Pozycje inwestorów trzymane za pośrednictwem zamkniętych funduszy inwestycyjnych wzrosły jak dotąd w kwietniu o 1,38 miliona uncji – to największy wzrost miesięczny od sierpnia ubiegłego roku.
Reklama
– Jak na razie nic zdaje się nie zakłócać hossy na rynku złota – powiedział James Steel, analityk rynku metali szlachetnych w HSBC w Nowym Jorku. Kiedy pojawiają się obawy związane z zadłużeniem USA lub UE, złoto zdaje się na tym korzystać.
Gwałtowny wzrost cen złota przynosi sowite zyski inwestorom. Prominentni menadżerowie funduszy hedgingowych, tacy jak John Paulson, zbudowali wielkie pozycje w kruszcu, zakładając, że rządy i banki centralne nie będą w stanie zachować wartości swoich papierowych walut wycofując się z nadzwyczajnych rozwiązań gospodarczych wdrożonych w czasie kryzysu.
Wyraźny polityczny pat wokół rozdętego zadłużenia rządu amerykańskiego osłabił zaufanie wielu Amerykanów do dolara i skłonił ich do poszukiwania solidniejszych aktywów.
W Utah rząd stanowy przeforsował w ubiegłym miesiącu ustawę, która czyni ze złotych i srebrnych monet legalne środki płatnicze. Amerykańska Mennica notuje rekordową sprzedaż srebrnych monet. Kilka tradycyjnie konserwatywnych funduszy inwestycyjnych, w tym fundusz emerytalny teksańskich nauczycieli, oraz fundacja Uniwersytetu Teksańskiego także zainwestowało niewielki odsetek swoich aktywów w złoto.