Oczekujemy, że przewagę w RPP uzyska grupa członków Rady (do której zaliczamy prezes NBP M. Belkę, E. Chojnę-Duch, Z. Gilowską, A. Glapińskiego oraz A. Kaźmierczaka), która jest niechętna kumulacji w krótkim okresie zacieśnienia polityki pieniężnej i opowiada się za rozłożeniem procesu podwyżek stóp procentowych w czasie, eksponując fakt, iż wzrost inflacji ma charakter podażowy, o źródłach poza granicami kraju (i wpływem NBP) a ryzyko „drugiej rundy” jest ograniczone dzięki wzrostowi aktywności zawodowej na krajowym rynku pracy, ograniczonemu wpływowi związków zawodowych na proces negocjacji płacowych w przedsiębiorstwach oraz wysokiej dyscyplinie kosztowej w sektorze przedsiębiorstw.

Dodatkowo przesłanką do wstrzymania się z podwyżką stóp będzie fakt, iż mimo postępującego ożywienia aktywności gospodarki krajowej, przy braku „twardych” danych nt. ożywienia inwestycji w sektorze prywatnym, struktura wzrostu PKB wciąż odbiega od pożądanej, w której zamiast odbudowy zapasów rolę motoru wzrostu odgrywają nakłady brutto na środki trwałe i cykl zbyt częstych podwyżek stóp, to potencjalne ożywienie inwestycyjne mógłby zdusić w zarodku. Dodatkowymi argumentami za pozostawieniem stóp procentowych bez zmian będą: decyzja NBP i MF o wymianie środków UE na rynku walutowym, co powinno wspierać średnioterminowy trend aprecjacji złotego oraz brak jednoznacznej zapowiedzi przez ECB w ostatnim komunikacie zamiaru podwyższenia stóp procentowych na posiedzeniu czerwcowym.

Spodziewamy się również utrzymania tonu komunikatu RPP zbliżonego do komunikatu sprzed miesiąca. Naszym zdaniem RPP wymieni czynniki, które w krótkim okresie niosą ryzyko dalszego wzrostu inflacji (szoki podażowe, choć mniejsze wobec ostatniego spadku cen ropy naftowej na rynku światowym, postępujące ożywienie wzrostu gospodarczego w kraju), jednocześnie wskazując na czynniki, które w dłuższej perspektywie powinny sprzyjać spadkowi inflacji z bieżącego wysokiego poziomu (niska dynamika płac, perspektywa umocnienia złotego). Nie sądzimy, by wobec dużej różnicy zdań w RPP nt. perspektyw polityki pieniężnej treść komunikatu przybliżyła uczestnikom rynku finansowego odpowiedź na pytanie czy do kolejnej podwyżki stóp dojdzie na kolejnym posiedzeniu RPP w czerwcu. Sądzimy, że tradycyjnie Rada będzie wolała poczekać na kolejną serię miesięcznych danych z gospodarki by ostatecznie podjąć decyzje o tym czy dokonać kolejnej podwyżki stóp, niemniej poszczególne wypowiedzi członków Rady po posiedzeniu mogą rzucić nieco światła na sposób głosowania członków Rady na kolejnych posiedzeniach RPP. Zgodnie z dotychczasowym scenariuszem oczekujemy, że kolejna podwyżka nastąpi w czerwcu lub lipcu br., nieco większe prawdopodobieństwo przypisując podwyżce czerwcowej.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.