Całkowity udział Vattenfallu w polskim rynku energii wynosi 7 proc. Zajmuje siódmą pozycję na rynku produkcji energii elektrycznej (2,4 proc. udziału w rynku), szóstą pozycję na rynku sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej (10-proc. udział w rynku) i pierwsze miejsce na rynku produkcji ciepła (24-proc. udział w rynku).

Szybka sprzedaż

Potentat energetyczny ze Szwecji zamierza skoncentrować swoją działalność na rynkach szwedzkim, niemieckim i holenderskim. Dlatego wychodzi z Polski i sprzedaje swoje aktywa w naszym kraju. Zdaniem analityków rynku energetycznego aktywa Vattenfallu w Polsce są warte ponad 2 mld euro. Do koncernu należy pięć zakładów w Warszawie i okolicach: elektrociepłownie w Siekierkach, na Żeraniu i w Pruszkowie oraz ciepłownie Wola i Kawęczyn, które dysponują w sumie ponad 3,6 tys. MW mocy cieplnej i prawie 1 tys. MW mocy elektrycznej. Ponadto spółki zależne Vattenfall Poland zajmują się dystrybucją energii elektrycznej, produkcją energii wiatrowej oraz hurtowym handlem energią na terenie całej Polski. Dostarczają prąd do ponad 5,7 mln klientów w Polsce, głównie na Górnym Śląsku. Vattenfall ma też 18,67 proc. akcji w poznańskiej spółce Enea.
– Nie wykluczamy stosunkowo szybkiej sprzedaży posiadanych w Polsce aktywów – sieci dystrybucji energii, zespołu elektrociepłowni i mniejszościowego pakietu Enei – zadeklarował Tuomo Hatakka, członek zarządu koncernu Vattenfall AB.
Reklama
Jesienią 2010 r. koncern zapowiadał, że rozważy sprzedaż tych aktywów w ciągu najbliższych 2 – 3 lat.
– Jest możliwe, że sprzedamy nasze polskie aktywa stosunkowo szybko, ale jednocześnie nie musimy się spieszyć – powiedział agencji Dow Jones Newswires Hatakka.

Części i całość

Jeszcze w ubiegłym roku Dariusz Lubera, prezes Tauronu (TAURONPE), zapowiadał, że ta spółka jest zainteresowana jedynie aktywami dystrybucyjnymi Vattenfallu.
Tauron nie jest zainteresowany przejęciem elektrociepłowni Vattenfallu. Nie chcemy się rozwijać na rynku ciepła. Ewentualną transakcję kupna aktywów dystrybucyjnych sfinansujemy długiem – mówił Dariusz Lubera.
Jego zdaniem efektów restrukturyzacji na aktywach Vattenfallu nie sposób osiągnąć, bo wszystko zostało tu już zrobione.
Mogą one raczej być przykładem dla naszej grupy, jak należy prowadzić działalność – dodaje Dariusz Lubera.
Enea jest zainteresowana aktywami ciepłowniczymi Vattenfallu.
– Uważnie śledzimy warszawski rynek, gdzie na sprzedaż wystawiane są firmy zajmujące się zarówno wytwarzaniem, jak i dystrybucją ciepła. Kupno całości byłoby dla Enei bardzo ciekawe. Myślimy o SPEC-u (Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej), odebraliśmy memorandum informacyjne. Teraz analizujemy możliwości transakcji. Jesteśmy też zainteresowani aktywami ciepłowniczymi Vattenfallu – przyznaje Maciej Owczarek, prezes Enei.
Największy apetyt wykazuje PGNiG. Spółka ta jest zainteresowana głównie przejęciem warszawskich aktywów Vattenfallu. PGNiG nie wyklucza jednak zakupu wszystkich aktywów Vattenfall Poland w Polsce. Na taką transakcję jest gotowe wraz z partnerami strategicznymi.

Dodatnie marże

PGNiG rozważa różne warianty finansowania transakcji przejęcia aktywów Vattenfallu. Możliwa jest współpraca w ramach konsorcjum i udział inwestorów finansowych. PGNiG przewiduje finansowanie części transakcji ze środków własnych oraz finansowanie dłużne. Wskazuje, że współfinansowaniem mogą być zainteresowane instytucje multilateralne. Pod uwagę brana jest możliwość pozyskania kapitału dłużnego, który pozwoli tej spółce sfinansować ponad 50 proc. inwestycji. Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG odpowiedzialny za strategię spółki, tłumaczy, że szuka ona nisz, które pozwolą jej generować dodatnie marże. Stąd bierze się zainteresowanie PGNiG sektorem wytwarzania energii elektrycznej i aktywami ciepłowniczymi Vattenfall.
Zakładane przez PGNiG synergie, po ewentualnym przejęciu aktywów Vattenfallu znajdą wyraz w natychmiastowym uzyskaniu zdolności do realizacji projektu budowy i wytwarzania energii z paliwa gazowego, wykorzystania możliwości wytwarzania zielonej energii przez współspalanie biomasy w kotłach i przebudowę obecnie używanych kotłów na kotły dedykowane do spalania biomasy, możliwość konsolidacji kompetencji w zakresie akwizycji aktywów energetycznych oraz rozwoju i budowy nowych mocy wytwórczych.

Opłacalna inwestycja

W opublikowanej prezentacji departamentu strategii PGNiG „Sprzedaż aktywów Vattenfall Heat Poland – w świetle strategii dywersyfikacji źródeł przychodów” zwraca się uwagę, że plany inwestycyjne Elektrociepłowni Warszawskich (obecnie należących do Vattenfall) wskazują na możliwość wykreowania w nich dużego popytu na gaz w krótkiej perspektywie czasowej – ponad 1 mld m sześc. gazu (moc zainstalowana bloków: 380 MW energii cieplnej i 800 MW energii elektrycznej). PGNiG wyszczególnia dwa następne efekty ewentualnego przejęcia aktywów Vattenfallu – zbudowanie oferty produktowej typu dual fuel (paliwo z dwóch źródeł – biomasa i gaz) oraz wejście w posiadanie przez spółkę dużych mocy wytwarzania energii.
Gdyby udało się je osiągnąć, to doszłoby do ograniczenia ryzyka działalności spółki i zwiększenia rentowności całej grupy kapitałowej. Z perspektywy PGNiG przejęcie aktywów Vatenfallu w Polsce jest najbardziej opłacalne.