Belortaj wraz z polskim wiceministrem gospodarki Marcinem Korolcem podpisali w piątek w resorcie gospodarki protokół z IV posiedzenia Wspólnej Polsko-Albańskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

To konsekwencja podpisanego w czerwcu 2007 roku porozumienia o współpracy gospodarczej między polskim a albańskim rządem. Od tej pory delegacje z obu krajów spotykają się co roku.

"Polska i Albania mają bardzo dobre relacje gospodarcze. Torujemy polityczną i ekonomiczną drogę, by rozwijać stosunki biznesowe między oboma krajami. Mają one możliwości do prowadzenia inwestycji w takich obszarach, jak rolnictwo, przetwórstwo rolne, turystyka, transport, transport morski i telekomunikacja" - podkreślił Belortaja.

Zdaniem albańskiego wiceministra spraw zagranicznych, podpisany w piątek protokół jest "podstawą do corocznej pracy gospodarczych instytucji obu krajów". "To bardzo dobra platforma, zachęcająca do wdrażania inwestycyjnych, handlowych i biznesowych pomysłów między polskimi i albańskimi przedsiębiorcami" - powiedział. Ocenił, że "Polska i Albania mają ogromny potencjał do rozwoju relacji gospodarczych".

Reklama

Dyrektor Departamentu Spraw Europejskich w resorcie gospodarki Marek Korowajczyk podkreślił w rozmowie z PAP, że Albania jest dość dużym rynkiem, perspektywicznym dla naszych firm. "Od 2006 roku polski eksport do Albanii wzrósł czterokrotnie. Co prawda nie są to wielkie liczby, bo to raptem 20 mln euro. Ale w 2006 roku zaczynaliśmy od 6 mln euro" - zaznaczył.

Według Korowajczyka, Albania to kraj, który będzie się bogacił. "Ma on bardzo dużo minerałów, jest ważny z punktu widzenia sektora obronnego. Dlatego wiele polskich firm z branży wojskowej wchodzi do Albanii, chce oferować swoje usługi i produkty. Polski sektor IT również tam się pojawia. Ponadto ważną, perspektywiczną branżą będzie tzw. zielona gospodarka, czyli sektor utylizacji odpadów, czy odnawialnych źródeł energii. Polska ma bardzo wiele innowacyjnych przedsiębiorstw właśnie w tym sektorze" - powiedział.

Dyrektor Departamentu Spraw Europejskich w MG wyjaśnił, że Polska chce również współpracować z Albanią w zakresie ochrony weterynarii. "Współpraca będzie odbywać się na poziomie administracji weterynaryjnych. Albania potrzebuje polskich doświadczeń" - powiedział.

"Mamy również do zaoferowania technologie wykorzystywane w górnictwie. Chcemy, by polskie firmy oferujące sprzęt górniczy pojawiły się w Albanii, a te, które już tam funkcjonują, rozszerzyły swoją działalność" - dodał Korowajczyk.

Zwrócił uwagę, że Albania, ale także całe Bałkany Zachodnie są również ciekawym rynkiem dla polskich firm budowlanych. "Oczywiście trudno nam konkurować z włoskimi przedsiębiorstwami budowlanymi, które mają bardzo dobrą markę w Albanii. Ale myślę, że cenowo możemy być konkurencyjni" - powiedział.

Korowajczyk poinformował, że wzajemne obroty handlowe wynoszą około 23 mln euro, z czego 21 mln euro stanowi polski eksport do Albanii, a 2 mln euro to eksport albański do Polski.

Z informacji resortu gospodarki wynika, że główne miejsce w polskim eksporcie do Albanii zajmowały dotychczas: artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu elektromaszynowego, metalurgiczne, chemiczne i ceramiczne. W imporcie z Albanii dominowały natomiast wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, lekkiego, produkty pochodzenia roślinnego i chemiczne.