Sprzedaż wolumenowa papierosów w I kwartale 2011 r. wyniosła 13 mld sztuk i była 5 proc. niższa niż rok wcześniej. W całym roku dynamika spadku może się jeszcze pogłębić, powiedział agencji ISB dyrektor ds. korporacyjnych British American Tobacco Polska (BAT), Marcin Wiktorowicz.

„W 2010 roku sprzedaż wyniosła 57,5 mld sztuk i była niższa o 6 proc. niż rok wcześniej. W tym roku dynamika spadku wielkości legalnego rynku również może przekroczyć 5-procentową zniżkę z pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku" – powiedział ISB Wiktorowicz.

Wskazuje on, ze spadek sprzedaży nie jest równoznaczny ze spadkiem spożycia. W istotnym stopniu spadek sprzedaży wynika z rozszerzania się szarej strefy w branży tytoniowej i zwiększenia udziału w rynku papierosów podrabianych i przemycanych.

>>> Czytaj też: Skręty wypierają papierosy z rynku

Reklama

„W skali Polski roczne straty budżetu Państwa wynikające z przemytu papierosów sięgają już 3 mld zł, a ok. 1 mld strat handlu i branży tytoniowej. Kolejne regulacje i podwyżki podatków, które stanowią już 85 proc. ceny papierosów sprawiają, że ta wartość będzie rosnąć. Obecnie UE pracuje nad dyrektywą produktową dotyczącą wyrobów tytoniowych która zakłada bardzo daleko idące zmiany w sposobie sprzedaży, opakowywania, a także zawartości papierosów" – dodał dyrektor BAT Polska.

W jego ocenie zmiany mogą zagrozić nie tylko producentom, ale również sprzedawcom a także polskim plantatorom, z których aż 40 proc. uprawia odmianę tytoniu Burley (odmiana tytoniu która wymaga użycia dodatków np. cukru aby uzupełnić jego poziom utracany w procesie suszenia). Jednocześnie wskazuje on na badania firmy Deloitte, które wskazują, że w krajach w których wprowadzono takie drastyczne zmiany regulacyjne (jak np. duże ostrzeżenia graficzne), nie wplynęły one na zmniejszenie konsumpcji tytoniu.

W Polsce jest 15 tys. plantacji tytoniu i 60 tys. plantatorów, a także 120 tys. punktów sprzedaży papierosów. Jednocześnie 6 z 31 fabryk w Europie mieści się w Polsce. Zakład produkcyjny BAT w Augustowie jest drugim największym tego koncernu na świecie.

>>> Zobacz też: Japan Tobacco przeniesie produkcję z Austrii do Polski i Rumunii

„Dotychczas BAT zainwestowało w niego 200 mln dolarów, a większość produkcji trafia na eksport. Polska to dla branży jeden z kluczowych rynków, choć znacznie mniej rentowny niż takie rynki jak niemiecki, czy brytyjski" – dodal Wiktorowicz.

Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych w Europie. W 2010 roku branża oddala do budżetu państwa ok. 19,6 mld zł z podatków (BAT Polska ok. 5 mld zl), co stanowi 8 proc. łącznych wpływów budżetowych. Przedstawiciel koncernu spodziewa sie kolejnych podwyżek akcyzy w 2012 roku.