W Europie nastroje wyraźnie poprawiły się po uzyskaniu przez grecki rząd wotum zaufania. W efekcie wzrósł nieco popyt na aktywa ryzykowane, co widać było m.in. po dalszym spadku notowań kontraktów CDS, czy lekkich wzrostach indeksów na globalnych giełdach. Na rynku SPW widać było jedynie nieznaczny spadek rentowności, zaś kwotowania kontraktów IRS pozostały bez zmian. Opublikowane przez GUS dane, zgodne z oczekiwaniami rynkowymi, nie miały istotniejszego wpływu na notowania. Okazało się, że sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 12,2% r/r wobec oczekiwanych przez analityków 13,1% (mediana ankiety GG Parkiet). Z kolei stopa bezrobocia obniżyła się do 12,2% wobec prognozowanych 12,1%. Neutralna dla rynku była też publikacja danych nt. inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii – wzrost do 2,4% r/r.

Podczas środowej sesji odbyła się aukcja obligacji drogowych serii IWS0645 na kwotę 1,0 mld PLN. BGK sprzedał papiery za 1,0 mld PLN przy popycie 1,27 mld PLN. Średnia rentowność wyniosła zaledwie 6,14% (wszystkie papiery miały tą samą rentowność). Spread do krzywej kontraktów IRS wyniósł 45 pb. Wynik aukcji jest neutralny z punktu widzenia rynku papierów skarbowych. Na polskim rynku kapitałowym obligacje IWS0645 miały jeden z najdłuższych terminów zapadalności (skarbowa krzywa dochodowości kończy się na 2037 r.).

Czynnikiem, który stabilizował notowania na świecie było oczekiwanie na środowe posiedzenie Fed (godz. 18:30). Rynek nie spodziewa się zmiany stóp procentowych. Ryzyko wiąże się z ewentualną sygnalizacją przyszłych decyzji banku centralnego. Bazowy scenariusz zakłada, że pod koniec roku Fed może podjąć pierwsze działania zmniejszające wartość bilansu (zakończenie reinwestycji zapadających aktywów). Sygnalizacja „quantitative easing III” wydaje się mało prawdopodobna.

Na świecie Bank Anglii opublikował stenogramy z ostatniego posiedzenia decyzyjnego (8-9.06). W dokumencie zwrócono uwagę na możliwy dalszy wzrost inflacji w krótkim okresie i jednocześnie na słaby wzrost gospodarczy. Na 9 głosujących 7 opowiedziało się za utrzymywaniem dotychczasowego poziomu stóp procentowych. Poza jednym członkiem MPC wszyscy głosowali za brakiem zmiany wartości programu skupu Gilts.

Reklama
ikona lupy />



Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.