Stąd zaskoczenia i tym razem nie było – działania redukujące wydatki i podnoszące podatki zostały zaakceptowane przez parlament. Tym samym Grecja zrealizowała wszystkie warunki umożliwiające otrzymanie wsparcia międzynarodowego, odsuwającego groźbę niewypłacalności w krótkim terminie. Naszym zdaniem dzięki temu premia za ryzyko, rosnąca w ostatnich tygodniach na globalnym rynku finansowym powinna się znacząco zmniejszyć i powinniśmy obserwować większy popyt na aktywa ryzykowne.

Widać to już na rynku EUR/USD, gdzie kurs wzrósł powyżej 1,45. Naszym zdaniem aprecjację wspólnej waluty będzie wspierać dodatkowo oczekiwanie na przyszłotygodniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Już na posiedzeniu czerwcowym EBC sygnalizował, że może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych w lipcu. Mimo problemów związanych z Grecją prezes banku centralnego Jean-Claude Trichet w kolejnych wypowiedziach podtrzymuje dotychczasową retorykę, przygotowując rynek na kontynuację cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Spadek awersji do ryzyka widać było również po silnym wzroście notowań EUR/CHF w okolice 1,2250. Warto wspomnieć, że jeszcze na przełomie tygodnia ustanowione zostało historyczne minimum na poziomie 1,18. W przypadku tej pary walutowej mówimy jednak przede wszystkim o zmianach o charakterze krótko- lub co najwyżej średnioterminowych. Utrzymujące się strukturalne problemy Grecji (i całej strefy euro) mogą w średnim terminie jeszcze generować wysokie ryzyko i będą ograniczać ewentualny potencjał do deprecjacji CHF (od lipca 2007 r. utrzymuje się na tym rynku silny trend spadkowy).

Tak jak oczekiwaliśmy na rynku EUR/PLN również widać było znaczną poprawę nastrojów. Kurs obniżył się w okolice 3,9600. Podtrzymujemy zdanie, że oczekiwana przez poprawa nastrojów powinna przełożyć się na aprecjację złotego w najbliższych dniach. Po udanym przełamaniu wsparcia na 3,9700, prawdopodobny jest teraz spadku kursu w okolice 3,9200. Opisywane zmiany powinny silniej przełożyć się na aprecjację złotego w relacji do franka szwajcarskiego. W piątek kurs CHF/PLN obniżył się do 3,23 (w ciągu trzech dni spadek o ponad 12 groszy).

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.