Żadna firma nie może istnieć bez łączności i odpowiedniego oprogramowania, ale nie każda wie, że aby zaspokoić te potrzeby wcale nie potrzeba kupować drogich central telefonicznych i „pudełkowych” wersji software’u. Wystarczy, że skorzystamy z wszystkich niezbędnych elementów dostępnych w wirtualnym świecie. Stamtąd można to wziąć tanio, bez inwestycji w sprzęt i - co ważne - całkowicie legalnie. I właśnie po to, żeby świat biznesu poznał i wykorzystał te nowe technologiczne możliwości OXYCOM potrzebuje pieniędzy.

Wszystko dla biura

Piotr Mazurkiewicz, dziś prezes OXYCOM, kierując wcześniej dużymi spółkami – Telefonią Dialog i informatyczną PBT Hawe, zauważył, że potrzeby firm w zakresie telekomunikacji i oprogramowania bardzo często rozmijają się z ofertą dostawców usług i produktów. OXYCOM jest rozwiązaniem tego problemu.

- Przedsiębiorcy potrzebują taniej, ale niezawodnej komunikacji oraz możliwości korzystania z niezbędnych aplikacji wszędzie tam, gdzie znajduje się użytkownik – mówi Wiesław Stachowiak, wiceprezes zarządu spółki ds. finansowych. - Korzystając z platformy Oxycom, użytkownik może korzystać z telefonii lub oprogramowania w każdym miejscu, na każdym sprzęcie, a co najważniejsze – znacznie bezpieczniej niż obecnie – dodaje.

Właściciele wrocławskiego dostawcy zintegrowanych usług informatyczno-telekomunikacyjnych już wydali na inwestycje ponad 10 mln zł. Wystarczyło, żeby rozwinąć firmę i przekonać do współpracy poważnych partnerów. Jedna noga biznesu - usługi telekomunikacyjne działa i przynosi znaczne, stale rosnące przychody. Jednym z wielu atutów OXYtel jest możliwość korzystania z numeru stacjonarnego w aparacie komórkowym niezależnie od miejsca w którym się jest. W dodatku są to usługi w jakości telefonii stacjonarnej beż żadnych szumów czy przerw w połączeniach – mówi Wiesław Stachowiak. Ponadto OXYCOM dostarcza wirtualne centrale telefoniczne, które pozwalają łączyć zalety telefonii stacjonarnej, internetowej i komórkowej, a przy tym znacznie redukują koszty rozmów.

Konkurencja? Brak

Druga noga biznesu i zarazem główny produkt spółki, to innowacja, w której konkurencja w tej chwili nie istnieje – platforma obsługująca tzw. oprogramowanie w chmurach (Cloud Computing). OXYCOM stworzył system, który umożliwia użytkownikom korzystanie z wszelkiego rodzaju oprogramowania różnych producentów przez określony czas. Pozwoli to firmom na korzystanie z aplikacji w tej chwili niedostępnych dla nich np. ze względu na cenę czy ograniczenia sprzętowe.

- O chmurze słyszy się od dawna i wszyscy mówią, że chcieliby się w niej znaleźć, albo korzystać z jej zasobów. Aktualnie jednak nikt jeszcze nie może zaproponować takich rozwiązań, jakie oferuje OXYCOM – tłumaczy Wiesław Stachowiak. - Stworzyliśmy platformę, która umożliwia wejście do chmury IT każdemu producentowi, z każdym oprogramowaniem i płatne udostępnianie go na dowolne okresy - tygodnie, dni czy nawet godziny. Nasz system otwiera możliwości dotarcia do tej grupy potencjalnych użytkowników, którzy dotychczas nie byli zainteresowani kupnem oprogramowania ze względu na wysokie koszty – dodaje wiceprezes OXYCOM-u.

Chodzi o to, żeby nie płacić za program, który można zainstalować na określonej liczbie stacji, ale mieć nieograniczony dostęp do różnych aplikacji i płacić tylko za ich faktyczne wykorzystanie. Weźmy na przykład firmę, która sporadycznie korzysta z drogiego oprogramowania - dzięki platformie Oxycom może znacząco obniżyć koszty, korzystając z programu dokładnie tak jak do tej pory.

Na platformie OXYCOM-u ma się znaleźć wszelkiego rodzaju specjalistyczne oprogramowanie. - Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z dostawcami. Pracujemy nad wskazaniem producentom przyzwyczajonym do stałych przychodów z tradycyjnej sprzedaży tzw. pudełkowych wersji korzyści takiego rozwiązania. Wydawałoby się, że jest to konkurencja dla producentów oprogramowania, jest jednak inaczej – jesteśmy ich partnerami, dodatkowym kanałem dystrybucji i sposobem na dotarcie do tych potencjalnych klientów, którzy nie są zainteresowani kupowaniem licencji – mówi Stachowiak..

Klienci korzystający z wynajmowanego oprogramowania to przyszłość tej branży i gwarancja jej stałych zysków - Cloud Computing to nie chwilowa moda, tylko przyszłość IT co potwierdzają m.in. analizy Gartnera. W interesie producentów jest wykorzystanie potencjału chmury, liczy się tu czas a tego może być zbyt mało aby budować i wdrażać autorskie rozwiązania. OXYCOM proponuje gotowe rozwiązanie dostępne dla każdego.

OXYCOM oferuje swoją platformę dostawcom, którzy chcą sprzedawać swój software poprzez chmurę, ale mają z tym problemy techniczne. - My dostarczamy im narzędzie, które potrafi zmierzyć ruch, czas korzystania i pobrać za to opłaty. Co więcej, oferujemy gotowe rozwiązanie, które pozwoli producentowi sprzedawać programy za pośrednictwem jego własnej strony internetowej – mówi Stachowiak. To interesujące rozwiązanie w dobie outsourcingu wszelkich usług. Dlaczego spółka miałaby pracować nad własną platformą, jeśli współpracując z nami może mieć gotowy produkt, którym dodatkowo nie musi się opiekować?

Ruszyć w świat

Z platformy OXYCOM-u korzysta w tej chwili kilka tysięcy klientów, a w aktualnej konfiguracji jest w stanie obsłużyć kilkadziesiąt tysięcy i to nawet wielkich firm z tysiącami stanowisk pracy. Spółka ma jednak jeszcze większe aspiracje. Na następny krok, czyli wypromowanie się na skalę (co najmniej) europejską będą OXYCOM-owi potrzebne znacznie większe środki .

Właściciele uznali, że na obecnym etapie rozwoju najlepszym sposobem pozyskania kapitału będzie giełda, a konkretnie rynek NewConnect, przeznaczony dla młodych innowacyjnych firm.

Pieniądze z nowej emisji pójdą na stworzenie sieci placówek (w tym również zagranicznych) i na promocję oraz inwestycje w sprzęt, które będą niezbędne w przypadku znacznego wzrostu zapotrzebowania na usługi, jakiego firma się spodziewa.

- W najbliższym czasie zależy nam na zbudowaniu silnej pozycji na rynku polskim lecz nasza platforma jest zaprojektowana i zbudowana tak, by w przyszłości mogła sprawdzić się w działaniach na dużą skalę. Optymalnym, docelowym rozwiązaniem będzie obsługiwanie klientów z różnych stref czasowych– mówi Stachowiak.

Czy OXYCOM ma szansę przekonać do siebie inwestorów i zdobyć na NC potrzebne pieniądze?

- Model biznesu Oxycom jest oparty na działaniu w dynamicznie rozwijającej się branży. Nie da się ukryć, że Cloud Computing jest przyszłością informatyzacji – jest znacznie bardziej elastyczny i efektywny finansowo. To, że spółka już działa i zarabia, ma rozwiniętą, kosztowną infrastrukturę techniczną, doświadczony zarząd i partnerów handlowych, wśród których jest m.in. Microsoft – to niewątpliwie jej atuty, które inwestorzy wezmą pod uwagę. One też ułatwiły OXYCOM-owi sukces w naszym w konkursie, w którym nagrodą są fundusze na pokrycie kosztów związanych doradztwem przy wyborze drogi rozwoju i sfinansowanie wejścia na giełdę – podkreśla Agnieszka Libner, koordynator projektu Capital Express, w którego pierwszym etapie OXYCOM był jedną z czterech zwycięskich spółek.

Właśnie trwa przyjmowanie zgłoszeń do drugiego etapu „Firmy z potencjałem”. Do końca 2012 r. aż 21 przedsiębiorstw ma szansę wygrać przygotowanie dokumentów celem pozyskania inwestora, wejścia na rynek GPW, rynek NewConnect, albo wprowadzenia obligacji na rynek Catalyst.