Japończycy podobnie jak Szwajcarzy zdecydowali się zainterweniować i zacieśnić politykę monetarną mającą na celu osłabienie narodowej waluty i ochronę gospodarki. Japonia zdecydowała się na bardziej restrykcyjne kroki i w większej skali. Do tej pory wydano ponad 15 mld USD (1.2 tryliona jenów). Dodatkowo został zwiększony skup aktywów do 15 trylionów jenów z poprzedniego poziomu 10 trylionów oraz decyzja BOJ w sprawie utrzymania stóp procentowych na bliskim zera poziomie. O godzinie 7.00 czasu polskiego została opublikowana zmiana sierpniowej st. procentowej na 0.1% co w obecnej sytuacji było zgodne z oczekiwaniami analityków. Te decyzje miały bezwarunkowy wpływ na zachowanie się japońskiej waluty, która się od razu osłabiła w stosunku do dolara amerykańskiego. Para USDJPY o godzinie 16.20 notuje 78.854, podczas gdy wczoraj na koniec sesji osiągnęła wartość 76.976. Dzisiejsze maksimum wynosi dla tej pary walutowej 80.226 i wybicie tego poziomu otworzyłoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego szczytu 80.364 z 12 lipca.

Frank szwajcarski pozostaje rekordowo mocny w stosunku do innych ważnych walut na świecie mimo wczorajszej reakcji Narodowego Banku Szwajcarii. Helwecka waluta czerpie siłę z globalnego kryzysu finansowego, a w szczególności z kryzysu finansów publicznych w Europie oraz globalnej awersji do ryzyka. Nadzieją rynku może być decyzja Europejskiego Banku Centralnego na wykup obligacji państw zagrożonych niewypłacalnością czyli m.in. Hiszpanii i Włoch, które obecnie pozostają na celowniku agencji raitingowych. Taki scenariusz pozwoliłby sprowadzić rentowność papierów tych państw do poziomu, który zdecydowanie mniej obciążałby finanse państwa. Obecnie frank szwajcarski pozostaje w rejonie rekordowo niskich poziomów względem wspólnej waluty, para EURCHF o godzinie 16.35 znajduje się na poziomie 1.0879. Wczorajszą sesję zakończyła odnotowując wartość 1.1043. Dzisiejsze minimum wynosi 1.0860 i przebicie tego poziomu otworzyłoby drogę w kierunku historycznie niskiego poziomu 1.0794.

Szwajcarska waluta również znajduje się w rejonie historycznie niskich poziomów względem dolara amerykańskiego. Para USDCHF o godzinie 16.45 notuje 0.7688. Wczoraj na koniec dnia ta para walutowa odnotowała wartość 0.7686, a dzisiejsze maksimum wynosi 0.7800 i wybicie tego poziomu otworzyłoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego szczytu 0.7855, który miał miejsce we wtorek. Amerykańska waluta może zawdzięczać swoje kosmetyczne odrobienie strat względem helweckiej waluty dzięki nieco lepszym danym ze Stanów Zjednoczonych odnośnie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które w tym tygodniu wyniosły 400 tyś. podczas gdy analitycy prognozowali 405 tyś. poprzednio ten wskaźnik wyniósł 398 tyś. Jutro będą opublikowane ważne dane z rynku pracy w USA.