Awersję do ryzyka nasiliły informacje o rosnącym zadłużeniu Stanów Zjednoczonych. Z opublikowanych w czwartek danych wynikało bowiem, że już po podpisaniu przez prezydenta Baracka Obamę ustawy o podniesieniu limitu zadłużenia dług USA urósł o kolejne 238 mld USD, osiągając poziom 14,58 bln USD. To oznacza, że dług USA przewyższa już amerykańskie PKB, które wyniosło w zeszłym roku 14,53 bln USD.

Zwiększony popyt na aktywa bezpieczne, w tym przede wszystkich na franka szwajcarskiego, po raz kolejny chłodził Szwajcarki Bank Centralny. W piątek, już w pierwszych godzinach handlu prezes SNB Philipp Hildebrand powiedział, że nie będzie bezczynnie patrzeć na dalszą aprecjację waluty. Dodał, że obecne przewartościowanie franka jest, jako to wyraził „absurdalne”. W reakcji na te słowa CHF lekko osłabił się wobec głównych walut. W tym samym czasie kurs EUR/USD nadal oscylował w okolicach 1,41.

Bez wpływu na notowania głównej pary walutowej pozostały dane z Niemiec, choć okazały się znacznie lepsze od oczekiwanych. Wobec prognozowanego spadku o 0,1% produkcja przemysłowa największej gospodarki europejskiej wzrosła w czerwcu o 1,1%. Po południu inwestorzy poznali dane z rynku pracy. Raport non-farm payrolls zaskoczył pozytywnie, co znalazło lekkie odzwierciedlenie w rosnących notowaniach euro wobec dolara. Sesję europejską kurs EUR/USD zakończył w okolicach 1,422.

Złoty pozostaje nadal uzależniony od nastrojów globalnych, co powoduje, iż pomimo dobrych relatywnie fundamentów również podlega osłabieniu. W piątek negatywny wpływ na notowania PLN miała dodatkowo wspomniana już sytuacja na warszawskim parkiecie. Po publikacji danych z USA waluta zaczęła się lekko umacniać. Kurs EUR/PLN spadł do 4,025 (około 1,0%), zaś CHF/PLN obniżył notowania do 3,686 (1,5%). Para USD/PLN otarła się o wsparcie na 2,83.

Źródło nieznane

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.