Po zakończonym fiaskiem pierwszym głosowaniu nad EFSF we wtorek główna partia opozycyjna Kierunek - Socjaldemokracja (SMER-SD) porozumiała się z trzema partiami koalicji rządowej w sprawie zatwierdzenia EFSF w zamian za przedterminowe wybory.

Ponowne głosowanie nad EFSF jest spodziewane jeszcze w czwartek.

Termin przedterminowych wyborów przyjęto 143 głosami za przy 3 przeciwnych.

We wtorek plan reformy EFSF, przewidujący m.in. zwiększenie udziału Słowacji w funduszu z 4,4 do 7,7 mld euro, przepadł w parlamencie 21 głosami. Głosowanie było powiązane z wotum zaufania dla rządu Ivety Radiczovej.

Reklama

Gabinet Radiczovej na podwyższenie gwarancji udzielanych w ramach EFSF zgodził się już na początku lata. Partia Wolność i Sprawiedliwość (SaS) sprzeciwia się temu, argumentując, że Słowacja, najbiedniejszy kraj strefy euro, nie powinna spłacać długów bogatszych państw, takich jak Grecja czy Włochy.

Słowacja jest jedynym krajem strefy euro, który nie zaaprobował jeszcze reformy EFSF, polegającej na zwiększeniu jego uprawnień i środków finansowych pozostających w jego dyspozycji. Do wejścia w życie reformy potrzebna jest jednomyślność państw eurolandu.

EFSF jest jednym z głównych instrumentów walki z ogarniającym Europę kryzysem finansowym.