Długoterminowy rating niewykonania zobowiązania banku UBS AG został zdegradowany z A+ do A. Agencja uzasadniła soją decyzję tym, że w perspektywie czasu dalsze wsparcie ze strony szwajcarskiego państwa dla banku nie może być gwarantowane. Lloyds i RBS również straciły rating A. Fitach zdegradował go o dwa poziomy do AA-, ponieważ, jak podała w komunikacie, Wielka Brytania raczej nie będzie skłonna do pomocy bankom.

Fitch umieściła również ratingi rentowności, a w niektórych przypadkach również oceny kredytowe, w perspektywie negatywnej dla 7 międzynarodowych banków, w tym amerykańskich Goldman Sachs i Morgan Stanley m.in. z powodu nowych regulacji. Postawiła też na celowniku takie europejskie banki jak Credit Agricole SA i zapowiedziała analizę ryzyka kredytów hipotecznych Bank America Corp.

>>> Czytaj też: Inwestorzy bojkotują europejskie banki. Za kryzys zapłacą podatnicy

„Fitch systematycznie, podobnie jak inne agencje, wydaje się torować drogę w społeczności bankowej startując z pozycji narastającej niepewności w kwestii potencjalnych nieprawidłowości w przepływie kapitału”, powiedział Adrian Miller, strateg dochodowy w Miller Tabak Roberts Securities LLC w wywiadzie dla Bloomberga. „To, mniej lub bardziej, wyzwanie makroekonomiczne dla rynku i kontynuacja tematu, który jest podnoszony od lipca i który wywołuje od tego czasu przerywane wstrząsy na rynkach”.

Reklama

W skład 7 banków, które znalazły się na liście obserwacyjnej Fitch wchodzą również: Deutsche Bank, Credit Suisse AG, PNB Paribas SA, Societe Generale SA i Barclays Plc.

Działania Fitch są wywołane obawą o to, że biznesowy model instytucjonalny jest szczególnie narażony na wzrastające wyzwania, przed jakimi stoją ryki finansowe – napisała agencja ratingowa w komunikacie.