Podczas dwudniowej wizyty w Warszawie szejk spotka się z prezydentem, premierem i marszałkiem Senatu. Rozmowy mają dotyczyć kwestii gospodarczych, przede wszystkim współpracy w dziedzinie energetyki. Podpisana ma być także umowa o współpracy turystycznej, jak podaje PAP.

Polsko-katarska współpraca

Sam Katar z 1,7 mln mieszkańców, jest mniejszy niż stolica Polski. Jednak bezrobocie w kraju nad Wisłą jest 22 razy wyższe. Kryzys zadłużeniowy, walka z inflacją, czy słabnącą walutą – tymi problemami nie musi się martwić emir. A dochodów dwóch państw chyba nie warto porównywać. O czym zatem mogą rozmawiać przywódcy tak skrajnie różnych gospodarek?

Od kilku lat Polska prowadzi wymianę handlową z Katarem. W 2009 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Qatargas Operating Company Ltd. umowę na dostawy do Polski gazu skroplonego - LNG.

Reklama

Dostawy LNG w wysokości ok.1 mln ton (ok. 1,5 mld m sześc.) rocznie mają być realizowane od 2014 roku przez okres 20 lat. Gaz ma być odbierany za pomocą budowanego terminala LNG w Świnoujściu.

Przyłączenie terminalu do sieci przesyłowej zaplanowano na 2013 rok. Oddanie do eksploatacji obiektu ma nastąpić do 30 czerwca 2014 r. Terminal pozwoli na odbiór w pierwszym etapie ok. 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, czyli ok. 35 proc. aktualnego krajowego zużycia tego surowca (ok. 14 mld m sześc.). W miarę wzrostu zapotrzebowania możliwe będzie zwiększenie zdolności odbiorczej terminalu do 7,5 mld m sześc.

>>> Czytaj też: Dochody z ropy i gazu: zobacz, jak potęgi surowcowe inwestują swoje petrodolary

Najbogatsi obywatele świata

W 2010 roku Katar był najszybciej rozwijającym się państwem świata – tuż przed Singapurem i Turkmenistanem. Potęga Kataru wyrosła na złożach ropy i gazu. PKB w przeliczeniu na mieszkańca jest również rekordowe. Żadne inne państwo nie ma takiego wyniku - ponad 88 tys. USD na mieszkańca. Bezrobotni stanowią tam zaledwie 0,5 proc. społeczeństwa.

>>> Mundial 2022: zobacz, jak będą wyglądać klimatyzowane stadiony w Katarze (ZDJĘCIA)

Przed odkryciem złóż ropy w 1940 roku, gospodarka kraju była oparto o rybołówstwo i połów pereł. Ropa i gaz zamieniły jedno z najmniejszych państw świata w kwitnący rynek. Dzisiaj gospodarka rozwija się dzięki wydobyciu tych dwóch strategicznych dla świata surowców. Katar produkuje 76,98 mln mkw. gazu ziemnego i średnio 1,213 mln baryłek ropy rocznie. Wydobycie stanowi 50 proc. PKB i generuje 85 proc.wpływów z eksportu oraz 70 proc. dochodów rządowych (dane za Trading Economics).

Jednak od kilku lat władze szukają też sposobów na dywersyfikację gospodarki stymulując sektor bankowy i turystykę. Według szacunków, jeśli poziom wydobycia pozostanie na tym samym poziomie jak dotychczas, złoża ropy wyczerpią się w 2023 roku, pisze portal Economy Watch. Dlatego rząd kładzie nacisk głównie na produkcję gazu ziemnego.

Rekordowe złoża gazu

Katar zaczął wydobycie LPG zaledwie 14 lat temu. Dzisiaj jest największym dostawcą skroplonego gazu na świecie. Ma też największy potencjał. Po Rosji i Iranie, w państwie, które ma powierzchnię wielkości dużej, europejskiej aglomeracji miejskiej, są trzecie największe zasoby tego surowca.

W Europie działa 19 terminali podobnych do tego, który ma powstać w Świnoujściu, z czego sześć w Hiszpanii. Obiekt w Świnoujściu będzie pierwszym umożliwiającym odbiór gazu skroplonego i pierwszą tak dużą inwestycją w rejonie Morza Bałtyckiego. Jego włączenie w sieć przesyłową, tworzoną w ramach korytarza Północ-Południe, umożliwi zwiększenie dywersyfikacji źródeł pozyskania gazu nie tylko przez Polskę, ale także Czechy, Węgry i Słowację.