Wspomniane zmiany nie są naszym zdaniem uzasadnione oczekiwaniami co do przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej (podobnie jak rynek oczekujemy spadku stóp procentowych na początku 2012 r.). A zatem powodów należy upatrywać w zmianie warunków płynnościowych.

Tak jak pisaliśmy znacznie wyżej od stawek WIBOR kształtuje się poziom stóp implikowanych w transakcjach FX Swap, co umożliwia realizowanie arbitrażu i oddziaływać może w kierunku wzrostu oprocentowania depozytów. Wzrost popytu na złotego widać m.in. ze strony inwestorów zagranicznych, którzy dodatkowo w okresie lipiec-sierpień 2011 r. wycofali z polskich banków lokaty w wysokości około 14 mld PLN (wg ostatnich danych NBP). Zbliża się też przełom roku, co historycznie patrząc podnosiło koszt finansowania o około 10 pb, ale dopiero w grudniu (wówczas instytucje zapewniają sobie stabilniejsze finansowanie). Ponadto w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Polkomtela przez spółkę kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Akcjonariusze Polkomtela (PGE, PKN Orlen, KGHM, Węglokoks, a także Vodafone Americas i Vodafone International Holdings) podpisali wcześniej ze Spartan Capital Holdings umowę sprzedaży 100% akcji. Finansowanie miało być głównie zapewnione przez emisję papierów dłużnych na rynku londyńskim i linie kredytowe (w niewielkiej części ze środków własnych). Niewykluczone, że rynek spodziewa się większego przesunięcia ciężaru finansowania w stronę kredytów (wartość spółki wyceniono na 18,1 mld PLN, a wartość transakcji po odjęciu zobowiązań i dywidendy wypłaconej dotychczasowym akcjonariuszom na 15,1 mld PLN). W dłuższym okresie wzrost stawek WIBOR jest nieuzasadniony fundamentalnie, a możliwość arbitrażu na rynku pieniężnym w krótkim okresie też będzie się wyczerpywać. Niemniej, w najbliższych dniach dalszy wzrost stawek jest możliwy.

Na rynku stopy procentowej opisywany wzrost stawek WIBOR doprowadził do dalszego wzrostu kwotowań IRS o 1-6 pb. Dla porównania rentowności SPW wzrosły o jedynie 1-3 pb.

Negatywną informacją w Europie był dalszy wzrost wartości skupu obligacji skarbowych w strefie euro przez Europejski Bank Centralny. W zeszłym tygodniu EBC kupił na rynku papiery o wartości 4,49 mld EUR. Tym samym wartość portfela wzrosła do 169,5 mld EUR.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.