Stawka POLONIA wciąż utrzymywała się w czwartek na niskim poziomie 4,15%. W piątek kończy się okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej. W związku z tym odbędzie się 1-dniowa operacja absorbująca płynność. Ponadto jak co tydzień odbędzie się również standardowa operacja otwartego rynku, w ramach której naszym zdaniem NBP wyemituje 7-dniowe bony pieniężne o wartości 96 mld PLN wobec zapadający 100,6 mld PLN.

Istotny przełom w procesie decyzyjnym w strefie euro i napływające informacje nt. strategii zarządzania kryzysem nadmiernego zadłużenia wyraźnie umocniły notowania na rynku stopy procentowej. Chociaż kierunkowo zmiany rynkowe są zgodne z naszymi oczekiwaniami, to jednak moment ich pojawienia był pewną niespodzianką. Rentowności SPW w terminach powyżej 2 lat spadły w czwartek o 4-8 pb, natomiast kontraktów IRS o 5-7 pb. Szczyt Unii Europejskiej przyniósł więcej konkretnych informacji niż spodziewali się inwestorzy, chociaż w dalszym ciągu nieznana jest m.in. wartość funduszu EFSF oraz mechanizm jego finansowania (szczegóły mają zostać podane w listopadzie). Niemniej wiadomo, że Grecja nie tylko otrzyma środki finansowe w ramach kolejnej transzy, ale również program wsparcia zostanie zwiększony, wsparcie otrzyma również grecki sektor bankowy (możliwa nacjonalizacja), który poniesie straty z tytułu redukcji zadłużenia kraju (na skutek dobrowolnej redukcji zobowiązań inwestorów prywatnych z 21% do 50%). Ryzyko, że w związku z koniecznością pozyskania kapitału banki europejskie będą ograniczać akcję kredytową i jednocześnie mogą redukować pozycje aktywne (deleveraging) zwiększa prawdopodobieństwo scenariusza obniżki stóp procentowych w strefie euro. Niemniej w związku z utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją, niewykluczone, że taka decyzja zostanie podjęta dopiero na początku 2012 r. Redukcja ryzyka destabilizacji europejskiego systemu finansowego przyczyniła się do spadku premii za ryzyko kredytowe. W efekcie jest szansa, że w końcu EBC nie będzie zmuszony w najbliższych tygodniach skupować kolejnych obligacji skarbowych Włoch, czy Hiszpanii. Warto też wspomnieć, że aktualnie rentowności 10-letnich obligacji irlandzkich kwotowane są na poziomie zbliżonym do 7,60%, a na początku października spadły do zaledwie 6,40%. Może się zatem okazać, że w perspektywie 2012 r. realny stanie się powrót Irlandii do finansowania poprzez rynek finansowy (chociaż oczywiście jest to jeszcze bardzo odległa perspektywa).

Do końca roku spodziewamy się dalszego spadku rentowności obligacji, szczególnie w sektorach powyżej 5 lat (zakładamy płaszczenie się krzywej dochodowości).

Ministerstwo Finansów wyemitowało w czwartek 10-letnie obligacje nominowane w USD o wartości 1 mld USD (spread do Treasuries wyniósł 290-300 pb).

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.