Olgowskoje-6 był pierwszym z dwóch odwiertów, wybranych w pilotażowym programie szczelinowania wykorzystującym nowoczesne, kanadyjskie techniki wydobywcze. Sukces oznacza, że KOV nie tylko uzyskał komercyjny przepływ gazu w strefach, dotychczas uważanych za niekomercyjne, ale też, że po raz kolejny, ma szansę zwiększyć wielkość swoich rezerw i zasobów. Tymczasem spółka rozpoczyna już prace w kolejnym odwiercie" – czytamy w komunikacie.

Prace w odwiercie O-6 rozpoczęły się 26 października. Próba szczelinowania polegająca na wtłoczeniu do odwiertu mieszanki szczelinującej, umożliwiła uzyskanie dziennego przepływu gazu na poziomie 65,1 tys. m sześciennych (2,3 mln stóp sześciennych – MMcf/d), podano również.

„To sukces połączonych zespołów KOV i KUB-Gasu i wynik, który satysfakcjonuje zarząd KOV. Dla porównania, podobne wielkości uzyskał, podłączony pod koniec września, odwiert O-9 (56,6 tys. m sześciennych dziennie, tj. 2 MMcf/d)" – czytamy dalej. Udane zastosowanie kanadyjskiej technologii ma dla KOV istotne znaczenie. Nie tylko pozwoli uwolnić rezerwy w wielu strefach, którym niezależni eksperci do tej pory nie przypisywali żadnych rezerw ani zasobów, przyczyni się też do kolejnego zwiększenia wydobycia, podała również firma.

„Ten sukces po raz kolejny pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w naszych aktywach na Ukrainie. W moim przekonaniu, to milowy krok dla KOV. Udowodniliśmy już, że potrafimy sprawnie realizować ambitny plan poszukiwawczy, dzisiaj konsekwentnie pracujemy nad zwiększaniem wydobycia, włączając do tych działań nowoczesne, zachodnie technologie. Pamiętajmy też, o kolejnej szansie zwiększenia rezerw i zasobów, w tej kategorii możemy znów pozytywnie zaskoczyć rynek. Widać doskonale, że Ukraina, z często niedocenianej inwestycji wyrasta na bardzo poważne i liczące się aktywo" – powiedział Jakub Korczak, wiceprezes KOV ds. Relacji Inwestorskich, cytowany w komunikacie.

Reklama

Prace związane z zastosowaniem technologii umożliwiającej wydobycie gazu z pokładów, z których nie była możliwa konwencjonalna produkcja, rozpoczęły się w środkowobaszkirskiej części piaskowca, na głębokości ok. 2.270 metrów. Do odwiertu, pod dużym ciśnieniem, została wtłoczona ciecz szczelinująca, na skutek czego w skale, na planowanej głębokości pojawiły się mikroskopijne pęknięcia, które podtrzymywane przez ziarenka piasku, umożliwiają swobodny wypływ gazu na powierzchnię. Podobne potwierdzone pokłady gazu znajdują się w odwiercie O-8, który jest kolejnym celem programu szczelinowania.

„Wkrótce dowiemy się, czy ze stref odwiertu O-8 uda się uzyskać przepływ na komercyjnym poziomie" - dodał Korczak. Obecnie KOV produkuje dziennie 340 tys. m.sześc. gazu, a po podłączeniu do produkcji odwiertu O-12, dzienne wydobycie może zwiększyć się o kolejne 230 tys. nawet do ponad pół miliona m.sześc. gazu. Oznacza to trzykrotne zwiększenie produkcji dziennej w 2011 roku, podano również. W I poł. 2011 roku KOV miał 6,26 mln USD skonsolidowanej straty netto wobec 11,72 mln USD straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 10,06 mln USD wobec 1,20 mln USD.