Niemniej, jak pokazał NBP, silniej od naszych oczekiwań wzrosła nadpłynność sektora bankowego, co może tworzyć dalszą presję na spadek stawek depozytowych poniżej tego poziomu w najbliższych dniach. W przypadku depozytów w dłuższych terminach warto wspomnieć o nieznacznym (1 pb), ale jednak spadku krzywej WIBOR w terminach pomiędzy 1M a 3M.

Europejski Bank Centralny poinformował, że w zeszłym tygodniu skupił z rynku wtórnego obligacje skarbowe państw strefy euro o łącznej wartości 8,0 mld EUR. Tym samym wartość zaangażowania EBC w realizację programu SMP wynosi już 194,5 mld EUR (wzrost od końca lipca o około 120 mld EUR). Jak twierdzi Frankfurter Allgemeine Zeitung górny limit tygodniowych skupów jest ustalony na 20 mld EUR (dotychczas praktycznie ani razu EBC nie zbliżył się nawet do tego poziomu).

Na rynku stopy procentowej podczas poniedziałkowej sesji widać było tendencję do wzrostu rentowności (dla SPW było to 4-5 pb, natomiast dla kontraktów IRS o 2-5 pb). Podobnie jak w ostatnich tygodniach powodem osłabienia nastrojów były informacje napływające ze świata. Agencje ratingowe ostrzegają przed możliwością obniżenia oceny Francji, Węgry proszą o wsparcie Komisję Europejską i MFW, a w Stanach Zjednoczonych trwają negocjacje w sprawie działań mających na celu przywrócenie równowagi sektora publicznego. W dalszym ciągu Grecja nie otrzymała kolejnej transzy wsparcia, nie znamy bardziej szczegółowych zasad zarządzania kryzysem w strefie euro, a do tego wzrasta ryzyko polityczne w krajach PIIGS (też w związku z brakiem akceptacji zmian przez społeczeństwa). Kumulacja tak wielu ryzyk powoduje wzrost rentowności obligacji w Europie, a w konsekwencji negatywnie wpływa na wyceny polskich SPW.

Dane nt. produkcji przemysłowej zostały neutralnie odebrane przez rynki. Według GUS produkcja wzrosła w październiku o 6,5% r/r wobec oczekiwanych około 7%. Z kolei indeks PPI wyniósł 8,5% r/r wobec prognozowanych 8,3%.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.