Fed nie ujawnił, które banki były w tak wielkiej potrzebie, że wymagały dofinansowania na łączną kwotę 1,2 bln dol. 5. grudnia 2008. Bankowcy nie wspominali również o tym, że gdy pobierali fundusze ratunkowe, w tym samym czasie zapewniali inwestorów o doskonałym zdrowiu swoich firm. Co więcej, nikt aż to teraz nie policzył, że banki uzyskały ok. 13 mld dol. dochodu dzięki preferencyjnym pożyczkom Fed, oprocentowanym poniżej wartości rynkowych.

>>> czytaj też: Oligarchia na Wall Street: Finansowi giganci otrzymali 1,2 bln dol. tajnych pożyczek

Uratowani przez bailout, bankierzy lobbowali przeciw rządowym regulacjom. Rezerwa Federalna dodatkowo ułatwiła im to zadanie, nigdy nie ujawniając szczegółów udzielonej pomocy. Nawet Kongres, który zgodził się zaangażowanie jeszcze większych pieniędzy w celu zapobiegania następnemu załamaniu finansowemu, nie znał szczegółów największej w historii USA finansowej pomocy dla banków.

>>> Polecamy: Oto człowiek, który w miesiąc osiągnął 1450-proc. stopę zwrotu z inwestycji

Z kluczowego okresu kryzysu finansowego w latach 2007-2009 wyłania się 29 tys. stron dokumentów Fedu, uzyskanych dzięki ustawie Freedom of Information Act, a także 21 tys. zarejestrowanych transakcji. Wprawdzie przedstawiciele Fed przyznają, że prawie każda pożyczka została spłacona i nie zarejestrowano strat w tym zakresie, to jednak szczegóły mogą sugerować, że podatnicy w formie tajnych pożyczek dla banków przyczynili się do zachowania chorego systemu, a nawet umożliwili największym bankom jeszcze większy wzrost.

“Gdy popatrzymy na wielkość pomocy udzielonej bankom, naprawdę ciężko sobie wyobrazić, że te instytucje funkcjonowały w zdrowy sposób” – twierdzi Sherrod Brown, senator z ramienia Partii Demokratycznej z Ohio, który w 2010 próbował przeforsować ustawę zmniejszającą wielkość banków. „Ta sprawa może zjednoczyć Tea Party oraz ruch Okupuj Wall Street. Gdyby prawodawcy wiedzieli o tym wszystkim, dziś zagłosowaliby inaczej”.

Największymi beneficjentami pomocy Fed była tzw. „wielka szóstka” - JPMorgan, Bank of America, Citigroup Inc., Wells Fargo & Co., Goldman Sachs Group Inc. oraz Morgan Stanley.

“Wspomaganie rynków finansowych w czasach kryzysu jest kluczową funkcją banków centralnych” – broni się William B. English, dyrektor oddziału spraw monetarnych w Rezerwie Federalnej. „Nasz program pożyczkowy zapobiegł załamaniu się systemu finansowaego oraz umożliwił utrzymanie kredytowego strumienia, płynącego do amerykańskich rodzin i biznesu” – dodaje.

Fed zapewnia, że wszystkie tajne pożyczki zostały obwarowane odpowiednimi zabezpieczeniami.

Departament Skarbu USA sprzedał ostatni pakiet akcji Citigroup. / Bloomberg
Logo Bank of America. / Bloomberg
Logo Goldman Sachs / Bloomberg / Jin Lee
Morgan Stanley / Bloomberg
JPMorgan, jedyny bank w Stanach Zjednoczonych, który nie notował strat w trakcie kryzysu finansowego, zwiększa bonusy członkom komitetu operacyjnego / Bloomberg
Bloomberg