W tej sytuacji na rynku pieniężnym stawki depozytowe O/N mogą utrzymywać się do wtorku w przedziale 4,25%-4,50%, a w drugiej części tygodnia bliżej stopy referencyjnej NBP. We wtorek kończy się bieżący okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej, stąd spodziewamy się, że NBP zorganizuje 1-dniową operację absorbującą płynność.

Na rynku pieniężnym widać było w tym tygodniu stabilizację oprocentowania depozytów w dłuższych terminach. Niemniej, w dalszym ciągu może utrzymywać się presja w kierunku korekcyjnego wzrostu krzywej WIBOR. Stawki w transakcjach FX Swap w dalszym ciągu utrzymują się na wysokich poziomach 5,15%-5,30%.

Na rynku stopy procentowej w ubiegłym tygodniu doszło do gwałtownego wzrostu rentowności, co wiązało się głównie z pogarszającą się sytuacją na rynku europejskim. Chociaż spodziewaliśmy się osłabienia rynku, to jednak jego skala mogła zaskoczyć. Krzywa dla SPW podniosła się o 20-32 pb, natomiast dla kontraktów IRS o 6-22 pb (silniejsze osłabienie widoczne było na dłuższym końcu krzywej).

W tym tygodniu Ministerstwo Finansów powinno opublikować komunikat, w którym przedstawi podaż SPW na rynku pierwotnym w grudniu. Z kwartalnego harmonogramu wynika, że pierwotnie planowane były dwa przetargi: 8 grudnia (przetarg warunkowy – oferta uzależniona od sytuacji budżetowej i rynkowej) oraz 14 grudnia (aukcja zamiany). MF sygnalizuje, że może do końca roku odbyć się tylko aukcja zamiany. W związku ze wzrostem rentowności SPW na rynku wtórnym, wywołanym sytuacją w Europie, resort finansów stara się uspokoić nastroje. Jak podał Reuters, wiceminister finansów Dominik Radziwiłł sygnalizował m.in., że sfinansowano kilkanaście procent potrzeb pożyczkowych w 2012 r. (wynoszących w sumie 175 mld PLN). Ponadto pojawiły się na rynku spekulacje o możliwej interwencji na rynku SPW. Naszym zdaniem te informacje, jak również zapowiedzi premiera rządu Donalda Tuska obniżenia w kolejnych latach deficytu finansów sektora publicznego będą hamowały skalę ewentualnej, dalszej przeceny.

Reklama

Ze względu na utrzymujące się ryzyko ekonomiczno-polityczne w strefie euro i brak pozytywnych informacji w tym zakresie w perspektywie najbliższych 1-2 tygodni może nastąpić dalszy wzrost rentowności: dla OK114 powyżej 5,00%, dla PS1016 powyżej 5,45% i dla DS1021 powyżej 6,10%. Nie wykluczamy, że po okresie gwałtownej przeceny na polskim rynku SPW bieżący tydzień przyniesie już większą stabilizację notowań. Czynnikiem stabilizującym może być rosnące ryzyko interwencji MF na rynku papierów skarbowych, z kolei czynnikiem ryzyka są planowane w tym tygodniu aukcje obligacji skarbowych w strefie euro.

Rosnąca awersja do ryzyka w Europie determinuje przepływ kapitału w kierunku rynku niemieckich SPW. W efekcie rentowność 10-letnich Bundów znajduje się od września na poziomach nienotowanych w ostatnich dziesięcioleciach. Niemniej rosnące zaangażowanie Niemiec w ratowanie strefy euro (ryzyko gwałtownego wzrostu zobowiązań kraju), a także wysokie zadłużenie niemieckiego sektora publicznego prowadzi do wzrostu premii za ryzyko kredytowe, widocznego szczególnie od końca lipca. Notowania 10-letnich kontraktów CDS wzrosły w ostatnich dniach w okolice 130 pb. Z kolei trwały spadek stopy procentowej EBC poniżej 0,5% jest mocno wątpliwy. W sytuacji, gdy spadek rentowności Bund-ów wynikał w dużej mierze z rosnącego popytu na aktywa bezpieczne doszło do sytuacji, w której ceny obligacji stały się zbyt wysokie. Efektem był niski popyt podczas środowej aukcji (nie oznacza on istotnej zmiany postrzegania Niemiec). Naszym zdaniem istnieje w najbliższych tygodniach wysokie ryzyko wzrostu rentowności niemieckich obligacji o dłuższych terminach wykupu, podobnie jak notowań CDS-ów wraz ze zwiększającym się zaangażowaniem Niemiec w ratowanie strefy euro.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.