Niewiadomą pozostaje możliwe zaoferowane oprocentowanie. Na rynku wtórnym w trakcie dzisiejszej sesji włoskie obligacje 3-letnie osiągnęły poziom 7,79%, a oczekiwana średnia rentowność z aukcji wynosi jedynie 7,7%. Ostatnie doniesienia dotyczące zdementowanego pakietu pomocowego ze strony MFW o wartości 600mld € nieznacznie uspokoiły atmosferę, pokazując, że w razie pogorszenia się sytuacji fiskalnej Włoch opracowywane są nieformalne plany pomocy dla tego kraju. Niewykluczone, iż podobnie jak w przypadku poprzednich aukcji inwestorzy zażądają zdecydowanie większej premii za ryzyko.
Drugim kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest spotkanie Ministrów Finansów Strefy Euro, gdzie nadrzędnym celem pozostaje ustalenie szczegółów działania wehikułu EFSF, który w razie potrzeby pomógłby Hiszpanii i Włochom. Niepotwierdzone informacje agencji informacyjnych sugerują, iż ustalona zostanie najprawdopodobniej procedura w jaki sposób EFSF będzie mógł interweniować na rynku długu (wtórny i pierwotny) oraz, iż maksymalny poziom zlewarowania wehikułu określony zostanie na 1bln EUR. Ponadto w harmonogramie szczytu mieści się wydanie zgody na kolejną transzę pomocową dla Grecji (gdzie rząd niedawno przyznał, iż bez tego wypłata pensji w grudniu będzie mocno problematyczna) oraz Irlandii. Jak widać oczekiwania co do szczytu są bardzo duże, a ostatnia presja ze strony EBC na uruchomienie EFSF zdaje się popychać decydentów do bardziej zdecydowanych działań. Ciągle nierozwiązaną kwestią pozostaje rola ECB, gdzie Niemcy zdecydowanie sprzeciwiają się funkcji „pożyczkodawcy ostatniej instancji”, co formalnie zaproponował Prezydent Barack Obama ( aby EBC pełnił rolę podobną do Rezerwy Federalnej ).
Warto nadmienić, iż w nocy agencja Fitch ścięła perspektywę ratingu do negatywnej ze stabilnej dla Stanów Zjednoczonych. Nie można jednak traktować tego jako niespodzianki z uwagi na fakt, iż Fitch był ostatnią z agencji ratingowych, które utrzymywały rating USA na najwyższym poziomie (AAA; perspektywa stabilna). Po kluczowych decyzjach w Moody’s i S&P jedynie kwestią czasu była reakcja ze strony Fitch’a. Agencja za bezpośredni powód obcięcia perspektywy podała fiasko super-komitetu ds. cięcia deficytu powołanego przez Kongres.
Bezpośrednim punktem ryzyka dla kontynuacji wczorajszej zwyżki na rynkach jest spotkanie Ministrów Euro-strefy. Rynek ustawił się pod pozytywne doniesienia, traktując je jako kluczowe w zakresie przyszłych gwarancji potencjalnego pominięcia bailout-u przez Włochy i Hiszpanię. W przypadku braku zdecydowanych deklaracji z ust liderów lub co gorsza braku porozumienia ws. EFSF reakcja może być gwałtowna. Inwestorzy, tak jak pozostali decydenci na świecie, są bowiem sfrustrowani brakiem kluczowych decyzji w zakresie przeciwdziałania kryzysowi w Strefie.
EUR/USD - Rynek podszedł do górnego ograniczenia klina zwyżkującego, jednakże aby zakładać teoretyczne dynamiczne wybicie w kierunku 1,35 kurs wpierw musiałby sforsować strefę 1,34-1,3420. Dopiero w przypadku potwierdzenia przebicia tego zakresu możemy liczyć na potencjalny impuls wzrostowy na parze.
GBP/USD - Kurs odbił się od wsparcia na 261.8% fibo wykonanego na impulsie wzrostowym z 3 listopada 2011r. Jednocześnie potencjalna zwyżka może zostać ograniczona przez 1,556, gdzie przebiega zakres krótkoterminowych historycznych konsolidacji.
EUR/PLN - Dla zachowania złotego dzisiaj kluczową role odgrywać będzie potencjalne wystąpienie impulsu wzrostowego na parze EUR/USD. Kurs aktualnie utrzymuje się powyżej poziomu 4.50 PLN, który stanowi istotne wsparcie.
USD/PLN - Notowania utrzymują się poniżej psychologicznego oporu na 3,40 PLN. W przypadku spadku awersji do ryzyka na rynkach możemy zobaczyć ruch ku 3,3530 PLN.
Włochy (11.00) – aukcja obligacji
Wpływ na rynek: Kluczowy.
Włosi chcą zaoferować na rynku pierwotnym 3-serie obligacji wygasających w: listopadzie 2014r., wrześniu 2020r. oraz marcu 2022r. Ostatnie oferty Państw „zagrożonych” wskazują, iż popyt pokryje zaoferowaną pulę, natomiast kwestią niewiadomą jest przy jakiej rentowności aukcja zostanie domknięta?
Stany Zjednoczone (16.00) - Conference Board
Wpływ na rynek: Duży.
Oczekiwania konsumentów kształtują się coraz gorzej. Po skokowym spadku odczytu w sierpniu nastąpiła względna stabilizacja nastrojów, jednak prognozowany wynik 44pkt zdaje się być trochę na wyrost uwzględniając ostatnie doniesienia z gospodarki USA.
Eurostrefa (17.00) – Szczyt Ministrów Finansów Strefy-Euro
Wpływ na rynek: Duży.