Oczekiwania te wzrosły po tym, jak w zeszłym tygodniu część tamtejszych polityków zapowiedziała ponowne rozważenie pomysłu opodatkowania depozytów we frankach składanych przez zagranicznych inwestorów. Wróciły też spekulacje nt. możliwego wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. W dzisiejszym wystąpieniu w szwajcarskim parlamencie, minister finansów Eveline Widmer-Schlumpf przyznała, że opcje ograniczenia przepływów kapitałowych, czy też wprowadzenia ujemnych stóp procentowych są rozważane, chociaż mają one swoje ujemne skutki. Wcześniej przeciwko pomysłom polityków wypowiadali się przedstawiciele Narodowego Banku Szwajcarii (SNB). W efekcie wydaje się, że karty będzie rozdawać właśnie SNB. Ale czy rzeczywiście powinien się spieszyć?

Warto pamiętać, że sama zmiana minimalnego kursu EUR/CHF nie rozwiąże szybko problemów, z jakimi musi się zmierzyć szwajcarska gospodarka. Kluczem do poprawy jej sytuacji jest wyjście z impasu w jaki wpadła strefa euro. Tymczasem wokół piątkowego szczytu Unii Europejskiej, który miał być przełomowy, pojawia się coraz więcej wątpliwości. Dodatkowo mamy groźbę szybkiego obniżenia ratingów dla części krajów strefy euro (większość ekonomistów wskazuje tutaj na Francję), co nie buduje tak koniecznego teraz zaufania do wspólnej waluty. W efekcie wydaje się, że SNB w najbliższych dniach nie zdecyduje się na żaden ruch. Kluczowy będzie komunikat, jaki poznamy po wspomnianym na początku posiedzeniu banku centralnego 15 grudnia. Dla rynku walutowego kilka dni to wieczność, dlatego też część bardziej spekulacyjnie nastawionych inwestorów może zdecydować sie na szybkie zamknięcie długich pozycji w EUR/CHF obawiając się negatywnego rozwoju wypadków wokół wspólnej waluty po ewentualnym fiasku piątkowego szczytu UE. W kraju przełoży się to na ponowną zwyżkę notowań CHF/PLN.

Analiza Techniczna EUR/CHF: Notowania EUR/CHF podeszły pod kilkukrotnie testowaną strefę oporu (obszar czerwony na wykresie), gdzie dolna granica podażowa wypada na 1.2426 CHF. Równocześnie zakres ten pokrywa się z 261.8% projekcji fibo naniesionej na fale spadkową na początku ruchu. Na wykresie w ujęciu czterogodzinnym można doszukiwać się formowania formacji trójkąta zwyżkującego, jednak formacja ta figuruje na razie jako niepotwierdzona – dopiero trzykrotny test zwyżkującej linii trendu(czerwona linia) pozwoli rozpatrywać schemat jako względnie wiążący. Poprzednia formacja podwójnego dołka (2B), która zaistniała w obszarze luki wsparcia została już przez rynek zdyskontowana. Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się spadek notowań w kierunku wzrostowej linii trendu. Jako wsparcia należy rozpatrywać 1.2386 CHF oraz kluczowe 1.2324 CHF.
(KR)

Analiza Techniczna CHF/PLN: Notowania po osiągnieciu średnioterminowego szczytu na 3.7160PLN zmierzają w kierunku długoterminowej linii trendu wzrostowego. Zakładamy, iż wsparcie na poziomie 3.5891 PLN połączone z jednoczesnym spadkiem na EUR/CHF spowoduje odbicie w kierunku mocnej strefy podażowej w zakresie 3.65 PLN-3.665 PLN.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

ikona lupy />
Marek Rogalski, Analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. / Media / PIOTR WANIOREK zelaznastudio.pl