"Główną przyczyną pogorszenia perspektywy oceny wiarygodności finansowej GTC jest systematyczny wzrost udziału kapitału obcego w strukturze pasywów spółki. Wzrostowi wartości długu oprocentowanego towarzyszą szybko zwiększające się koszty odsetkowe, co w konsekwencji istotnie obciąża wypracowywane przez spółkę wyniki finansowe" - czytamy w komunikacie.

Do czynników negatywnych EuroRating zalicza także postępujący spadek wskaźników płynności deweloperskiej grupy, który w III kwartale b.r. był szczególnie duży, z uwagi na naruszenie kowenantów kredytowych dla kilku projektów, w związku z czym spółka musiała przeklasyfikować to zadłużenie z długoterminowego na krótkoterminowe. Według agencji, istotne będzie w tym kontekście, czy spółce uda się w krótkim czasie renegocjować warunki kredytów tak, aby warunki kowenantów były ponownie spełniane.

"W perspektywie średnioterminowej negatywnie na ocenę perspektyw spółki rzutuje także pogarszająca się sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, na których działa GTC. Skutkuje to koniecznością dokonywania przez spółkę dużych odpisów na utratę wartości aktywów" - czytamy dalej.

Ratingi przyznane przez agencję ratingową EuroRating spółkom wchodzącym w skład indeksu giełdowego WIG20 są ratingami niezamówionymi – przyznawane są z inicjatywy agencji, a proces oceny ryzyka kredytowego analizowanych przedsiębiorstw oparty jest na informacjach publicznie dostępnych.

Reklama