Przyszła opłacalność wydobycia gazu łupkowego w Polsce zależy od wielu czynników. Jednym z nich są notowania ropy i produktów naftowych. To właśnie do ceny tego surowca indeksowane są bowiem ceny gazu w kontrakcie jamalskim, na podstawie którego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) importuje gaz z Rosji. Drożejąca od wielu miesięcy ropa naftowa spowodowała, że za dostawy ze Wschodu PGNiG płaci coraz więcej.
– Jeszcze w latach 2004 – 2006 średnia cena importu rosyjskiego gazu kształtowała się na poziomie 170 dol. za 1000 m sześc. W II kwartale tego roku skoczyła ona do 400 dol., a dziś – według szacunków – sięga nawet 550 dol. – mówi Andrzej Szczęśniak, niezależny ekspert rynku paliw.
Tymczasem, według analiz Wood McKenzie, koszt wydobycia 1000 m sześc. gazu łupkowego w Polsce wyniesie około 335 dol. Przy obecnych cenach gazu konwencjonalnego biznes łupkowy będzie opłacalny. Jeśli jednak notowania ropy spadną, stanieje też import z Rosji. Wówczas wydobycie gazu niekonwencjonalnego w naszym kraju może być zbyt kosztowne. Analitycy uważają, że to jednak scenariusz mało realny. Podobny spadek cen może wywołać jednak bardziej prawdopodobne uwolnienie w najbliższych latach polskiego rynku gazu.
Reklama
– Efekt będzie taki, że cena paliwa gazowego na rynku spadnie – twierdzi Andrzej Szczęśniak.
335 dol. za 1000 m sześc. gazu łupkowego może okazać się kwotą zbyt dużą. Tym bardziej, że taki sam gaz łupkowy w USA jest o ponad 80 proc. tańszy. Mimo to eksperci przekonują, że większym zagrożeniem dla powodzenia projektu łupkowego w Polsce, niż uwolnienie cen czy przecena notowań ropy, są jednak zbytnie zakusy państwa związane z opodatkowaniem wydobycia. Według nich jest zbyt wcześnie, by już na tym etapie wprowadzać przepisy nakładające konkretne opłaty od pozyskanego w naszym kraju gazu niekonwencjonalnego. Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych, twierdzi, że do czasu dokładnego wyznaczenia kosztów wydobycia gazu łupkowego nie należy nakładać żadnych opłat.
– W przeciwnym wypadku może to tylko odstraszyć zagraniczne przedsiębiorstwa przed kolejnymi inwestycjami w Polsce – zaznacza Andrzej Sikora.
A te planują u nas spore wydatki. Firma Talisman Energy, globalny producent ropy naftowej i gazu, poinformował, że zamierza w 2012 r. zainwestować w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce kilkadziesiąt milionów dolarów. W sumie szacuje się, że zagraniczne koncerny w przyszłym roku wydadzą u nas na poszukiwania ponad 200 mln dol. Co roku nakłady mają rosnąć.
Opłacalność wydobycia gazu łupkowego zależy od ceny gazu z importu (dol./1000 m sześc.)
  • Koszt wydobycia gazu krajowego - 130
  • Średni koszt importu rosyjskiego gazu w latach 2004 – 2006 - 140
  • Średni koszt wydobycia gazu łupkowego w USA - 190
  • Prognozowany koszt wydobycia gazu łupkowego w Polsce

– wg The Oxford Institute For Energy Studies - 305
– wg Wood McKenzie - 335

  • Ceny spotowe gazu ziemnego w Europie 350
  • Ceny importu gazu rosyjskiego w II kwartale 2011 r. 400
  • Spodziewany koszt importu LNG do Polski 510
  • Szacowany aktualny koszt importu gazu Gazpromu 550
Źródło: Wood McKenzie, The Oxford Institute For Energy Studies, dane własne
Opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego może odstraszyć zagraniczne przedsiębiorstwa przed kolejnymi inwestycjami w Polsce