W grudniu 2011 łódzkie lotnisko odprawiło ponad 28,2 tys. pasażerów, czyli o 7,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka łódzkiego lotniska Ewa Bieńkowska.

W sumie w 2011 roku liczba odprawionych pasażerów w ruchu regularnym wyniosła ponad 340 tys. oraz nieco ponad 49 tys. w ruchu czarterowym. W 2010 roku było to odpowiednio: ponad 304 tys. i ponad 89 tys. pasażerów.

Lotniskowe statystyki uwzględniają rejsy przekierowane z Warszawy w czasie trzech wrześniowych weekendów 2010 roku w czasie remontu pasa stołecznego lotniska oraz w dwa listopadowe dni ub. roku po awaryjnym lądowaniu Boeinga 767.

Według Bieńkowskiej, nie uwzględniając lotów przekierowanych, całkowita liczba odprawionych pasażerów wzrosła w 2011 roku o 5,2 proc., a w przypadku rejsów regularnych - o 11,9 proc.

Reklama

Zdaniem członka zarządu Portu Lotniczego Łódź Mariusza Jachimka, biorąc pod uwagę załamanie na rynku przewozów czarterowych, które nastąpiło w ub. roku w Łodzi, dobrze wyglądają statystyki połączeń regularnych.

"Udało nam się na tym polu zanotować dwucyfrowy wzrost. Działo się tak głównie dzięki zwiększeniu wskaźnika wypełnienia samolotów. Chcemy, aby w 2012 roku wzrost osiągnął 20 procent" - zapowiedział Jachimek.

Port Lotniczy Łódź wzbogaci się wkrótce o trzeci i największy terminal pasażerski oraz nową wieżę kontroli lotów. Pierwsi pasażerowie zostaną odprawieni z nowego terminala prawdopodobnie w marcu, a rocznie będzie on mógł obsłużyć ok. 1,5 mln osób. Koszt jego budowy to 195 mln zł.

Natomiast Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planuje oddać do użytku w marcu nową wieżę kontroli lotów. Wartość tej inwestycji to 14,6 mln zł.

Obecnie Łódź ma regularne połączenia międzynarodowe do: Dortmundu, Dublina, East Midlands, Edynburga, Liverpoolu, Londynu Luton, Londynu Stansted i Mediolanu Bergamo.

Ponad 94 proc. udziałów w Porcie Lotniczym ma miasto Łódź, a ponad 5 proc. województwo łódzkie. Pozostali udziałowcy to stowarzyszenia: Aeroklub Polski i Aeroklub Łódzki.