Jedna z bardziej tajemniczych postaci polskiego biznesu. Nie znają go nie tylko konkurenci, ale nawet pracownicy. Nikt nie widział, jak publicznie zabiera głos. W agencjach fotograficznych nie ma żadnego jego zdjęcia.
Bez rozgłosu działa od 1991 r. – wówczas założył fabrykę na bazie byłego Państwowego Ośrodka Maszynowego. Konsekwentnie realizuje przyjętą na początku strategię polegającą na sprzedaży niedrogich, ale podążających za trendami mebli. W ciągu dwóch dekad zbudował nie tylko największą grupę meblarską w Polsce, mającą 20-proc. udział w rynku pod względem wartości sprzedaży, ale jedną z największych firm produkujących meble pokojowe na świecie.
Pomogła mu w tym obco brzmiąca nazwa firmy. Długie lata konsumenci myśleli, że kupują wyroby zagranicznego wytwórcy. Nie ma dystrybutora, który nie chce z nim współpracować. W 2010 r. firma miała prawie 1,8 mld zł przychodów i 50 mln zł zysku. Sam Chmiel należy do najbogatszych Polaków. Dziś jego firma sprzedaje wyroby w ponad 40 państwach, z roku na rok zwiększając eksport (już 30 proc. produkcji).
Krajową sprzedaż hurtową prowadzi dzięki sieci 13 hurtowni oraz magazynów regionalnych o łącznej powierzchni ok. 260 tys. mkw. Podobną strategię w handlu hurtowym prowadzi na rynkach zagranicznych, w tym na Ukrainie, Białorusi, w Rosji oraz Bośni i Hercegowinie. Hurtownie przedstawicielskie BRW znajdują się także na terenie Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii oraz Grecji. Takim osiągnięciem nie może się pochwalić żadna z innych polskich spółek z tej branży.
Tylko BRW jest w tej chwili w stanie zagrozić na naszym rynku szwedzkiej Ikei: firma Chmiela zaczęła budować centra meblowe, w których można kupić wszystko, co potrzebne do urządzenia domu. BRW nie celuje jednak w klientów z najcieńszym portfelem, ale tych dysponujących większą gotówką. Pomysł się sprawdza, a zaczęły go kopiować inne polskie firmy, w tym VOX. Ale Chmiel podbiera klientów nie tylko Ikei. Wchodząc na rynek mebli kuchennych robionych na zamówienie, rzucił rękawicę prywatnym stolarzom. Dziś muszą obniżać ceny, bo podobne drewniane czy lakierowane meble na zamówienie może wykonać BRW.
PO