To pokazuje, że inwestorzy za bardzo nie wierzą w ostatnie zapewnienia tamtejszego premiera, iż jego kraj nie będzie potrzebował kolejnego pakietu pomocowego – przyznany w maju ub.r wyniósł 79 mld EUR. Rosną obawy, że kraj nie będzie w stanie wypełniać zobowiązań w kwestii redukcji długu i deficytu. Kilka tygodni temu rząd zrewidował w górę prognozę deficytu na ten rok – z 4,5 proc. do 5,9 proc. PKB, pojawia się też coraz więcej szacunków odnośnie możliwości dużego spadku PKB w 2012 r. (o ponad 5 proc.). Padają też głosy, że Portugalia nie będzie w stanie zredukować swojego ogromnego zadłużenia, a podejmowane do tej pory działania mogą przynieść odwrotne skutki – wpędzić kraj w poważną recesję.

Po rynku krążą też plotki związane z dzisiejszymi porannymi spekulacjami dotyczącymi możliwości osiągnięcia szybkiego porozumienia w temacie greckiego długu. Dziennik „Kerdos” pisze, że ewentualne obniżenie spornej kwestii rentowności nowego kuponu do 3,75-3,80 proc. można by osiągnąć dzięki zaangażowaniu w ten temat Europejskiego Banku Centralnego – a to zostało wczoraj w zasadzie wykluczone. Może się, zatem okazać, że wbrew oczekiwaniu strony greckiej, rozpoczynająca się dzisiaj kolejna tura negocjacji z prywatnymi wierzycielami, nie przyniesie szybko oczekiwanego porozumienia.

Notowania EUR/USD lekko się cofnęły z dzisiejszych szczytów na 1,3174 – wróciliśmy poniżej ważnego poziomu 1,3145. Przed nami publikacje ważnych danych z USA, nie można wykluczyć, iż pomogą one w zwyżce EUR/USD. Cel w postaci testowania dolnego ograniczenia kolejnej ważnej strefy podażowej (tj. poziomu 1,32) jest nadal do osiągnięcia jeszcze dzisiaj. Kwestie grecka i portugalska mają znaczenie, ale obecnie nie tak duże, jak można było się tego obawiać.
Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama