Organizatorem trzydniowych ćwiczeń sztabowych, które rozpoczną się w poniedziałek jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wezmą w nich udział eksperci w zakresie systemów zarządzania kryzysowego m.in. urzędów miast-gospodarzy Euro 2012, wojewodów oraz resortów spraw wewnętrznych, administracji i cyfryzacji, transportu, zdrowia oraz sportu.

Celem tego przedsięwzięcia jest sprawdzenie rozwiązań organizacyjnych oraz funkcjonalności planów zarządzania kryzysowego, w szczególności pod względem obiegu informacji i procedur reagowania w sytuacjach kryzysowych - dowiedziała się PAP w RCB.

"Rozgrywany scenariusz aktywnej fazy ćwiczeń składać się będzie z wielu zdarzeń przedstawiających narastanie sytuacji kryzysowej. Zdarzeń, które wcale nie muszą mieć miejsca, ale które są prawdopodobne jak np. paraliż komunikacyjny na dworcach i drogach dojazdowych do stadionów oraz drogach tranzytowych, przerwy w dostępie energii elektrycznej podczas trwania meczu, czy masowe zatrucie" - powiedziała PAP Izabela Laskowska z RCB.

W środę, ostatniego dnia ćwiczeń, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbędzie się dyskusja panelowa, której ma przysłuchiwać się m.in. szef MSW Jacek Cichocki.

Przedsięwzięcie "LIBERO" składa się z dwóch etapów - szkoleniowego, który się już zakończył oraz ćwiczeń sztabowych. W 2011 r. eksperci zaangażowani w zapewnienie bezpieczeństwa Euro 2012 podczas cyklu spotkań omawiali scenariusze działań służb w różnych sytuacjach kryzysowych.

Jak podało RCB spotkania były wzbogacane wykładami tematycznymi z zakresu wsparcia wojska dla działań cywilnych, ochrony zdrowia czy CBRN. Termin ten stosowany jest na świecie w zakresie zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych. Działania służb ratowniczych w przypadku CBRN sprowadzają się głównie do ochrony ludności i likwidacji zanieczyszczeń.

Kolejne ćwiczenia w ramach "LIBERO" zaplanowano na kwiecień.

Wnioski z ćwiczeń posłużą do ostatecznego przetestowania procedur współpracy pomiędzy tymi służbami - informowało pod koniec lutego MSW.