Złoża łupkowe na terenie Polski są największe w Europie. „3Legs udało się z sukcesem zrobić poziome odwierty. Jednak nie ujawni ile nowych planuje rozpocząć w tym roku, ponieważ dążymy do tego, aby rozpocząć komercyjną produkcję jako pierwsi”, powiedział Peter Clutterbuck, główny dyrektor wykonawczy spółki.

„Wykopaliśmy jedną dobrą studnię i jedną, którą trudno nam ocenić”, mówi Clutterbuck w wywiadzie dla CERAWeek. „Nikt nie złamał jeszcze kodu, a my robimy ogromne postępy”.

>>> Czytaj też: Gaz łupkowy zbije cenę gazu nawet o 60 proc.

ConocoPhillips , spółka, która jest partnerem 3Legs w Polsce, ma zdecydować w tym roku czy przejmie eksploatację zasobów. Złoża gazu łukowego w Polsce są szacowane 5,8 bln m sześć. Z tego można odzyskać nawet do 187 bln stóp sześć. surowca – ocenia Energy Information Administration, agencja statystyczna podlegająca amerykańskiemu Departamentowi ds. energii.

Reklama

Dotychczas łupkowa rewolucja korzystnie wpływa na gospodarkę USA. Łupki oraz formacje o podobnej gęstości geologicznej zasiliły Północną Amerykę w gaz, zbijając rynkowe ceny surowca do rekordowego minimum. W tym miesiącu były one najniższe od dekady z powodu postępów w zastosowaniu metody poziomych odwiertów i szczelinowania, które pozwoliło na rozbicie skał.

Firmie 3Legs z siedzibą w Londynie w ubiegłym roku udało się zrobić poziome odwierty w rejonie dorzecza Bałtyku. Jednak niższy niż oczekiwano wyciek gazu, w ciągu jednego dnia pociągnął za sobą 23-proc. spadek akcji spółki. Od momentu przedstawienia oferty publicznej w czerwcu notowania 3Legs spadły o 65 proc. Exxon Mobil, amerykański gigant paliwowy, poinformował w styczniu, że dotąd nie dokopał się złóż gazu w Polsce, obydwa odwierty okazały się porażką.