Z okazji Europejskiego Tygodnia e-Umiejętności, który rozpoczął się 26 marca i potrwa do 30 marca, Eurostat opublikował raport na temat znajomości obsługi komputerów w Europie.

Z badań przeprowadzonych w 2011 roku wynika, że ok. 12 proc. mieszkańców 27 krajów UE w wieku 16-74 lat nigdy nie korzystało z komputera. Wśród młodych ten odsetek jest znacznie niższy – jakąkolwiek styczność z komputerem deklaruje w Unii 96 proc. osób w wieku 16-24 proc.

30 proc. Polaków to komputerowi analfabeci

Dane dla Polski mocno odbiegają od średniej unijnej - aż 30 proc. Polaków w wieku 16-74 lat to komputerowi analfabeci. Problemu z obsługą komputera nie mają natomiast młodzi Polacy w wieku od 16 do 24 lat - 99 proc. z nich ma lub miało z nim kontakt.

Reklama

Najgorzej w Unii wypada Rumunia. Jedynie 50 proc. osób korzystało kiedykolwiek z komputera. Umiejętność posługiwania się pecetem jest też rzadkością w Bułgarii i Grecji – deklaruje ją odpowiednio 55 proc. i 59 proc. osób.

Zaskakująco złe dane dotyczą również Włoch i Cypru – styczności z komputerem nie miało tu odpowiednio 39 proc. i 38 proc. mieszkańców w wieku 16-74 lat. Gorzej od Polski jest także w Portugalii (dla 36 proc. osób nie zna komputera) i na Litwie (68 proc.).

Informatycznymi liderami w Europie pozostają kraje skandynawskie. Używanie komputera deklaruje 97 proc. mieszkańców Islandii oraz 96 proc. mieszkańców Szwecji i Norwegii.

>>> Czytaj też: Programowanie: oto języki, które gwarantują pracę i dobrą pensję

Stworzenie prezentacji - nie lada wyczyn wśród Polaków

Eurostat zbadał także konkretne umiejętności związane z obsługą komputera. Okazuje się, że dwie trzecie mieszkańców UE w wieku 16-74 lat potrafi kopiować lub przenosić pliki bądź foldery, 43 proc. zna podstawowe formuły w arkuszu kalkulacyjnym, a 31 proc. umie tworzyć prezentacje multimedialne. Umiejętność programowania posiada jedynie 10 proc. osób.

Polska jest pod tym względem w ogonie Europy. Gorzej od nas z komputerem radzą sobie tylko Bułgarzy i Rumuni. Podstawową umiejętność kopiowania i przenoszenia plików opanowało 52 proc. Polaków, a arkusz kalkulacyjny obsługuje 33 proc. osób. Fatalnie idzie nam tworzenie prezentacji multimedialnych – potrafi to zaledwie 16 proc. Polaków. Znajomością programowania może poszczycić się 6 proc. naszych rodaków.

Nie jest niespodzianką, że najszerzej rozwinięte umiejętności komputerowe mają mieszkańcy krajów skandynawskich, a także Luksemburga i Austrii.

Informatycy z wykształcenia głównie na Malcie

Jak wynika z danych Eurostatu za 2009 rok, 3,4 proc. wszystkich absolwentów w krajach Unii Europejskiej ukończyło kierunek informatyczny. Dla porównania, w 2005 roku odsetek ten wynosił 4 proc.

Najwięcej dyplomowanych informatyków w Unii znajdziemy na Malcie oraz w Austrii – w 2009 roku ten kierunek skończyło 5,6 proc. absolwentów. W Polsce tytuł magistra z informatyki zdobyło w tym czasie 3,2 proc. studentów.

Największy wzrost osób zainteresowanych studiami związanymi z branżą komputerową w latach 2005-2009 odnotowano na Malcie (z 1,9 proc. do 5,6 proc. absolwentów) oraz w Wielkiej Brytanii (z 5,9 proc. do 4 proc.).

Europejski Tydzień e-Umiejętności 2012 to inicjatywa mająca na celu rozpowszechnienie możliwości, jakie daje znajomość obsługi komputera na rynku pracy, a także zachęcenie młodych ludzi do studiowania kierunków związanych z technologią informacyjną.

>>> Czytaj też: Twórca pierwszego polskiego procesora chce stworzyć Inicjatywę Technologiczną

ikona lupy />
Komputer / ShutterStock
ikona lupy />
Umiejętności korzystania z komputera w krajach Europu / Forsal.pl
ikona lupy />
Używanie komputera w krajach Europy / Forsal.pl