Czym zatem jest niezwykle popularna w ostatnich latach inteligencja emocjonalna? Otóż wg. dr Golemana to zdolność do rozpoznawania własnych i cudzych uczuć, zdolność do motywowania siebie i zarządzania emocjami w wydajny sposób.

Dr Daniel Goleman, który jest dziś głównym gościem odbywającej się w Warszawie konferencji pt.: „Przywództwo przyszłości: lider czy dyktator?”, w trakcie swoich badań zidentyfikował dwanaście kluczowych kompetencji, którymi wyróżniają się wybitni przywódcy. Są to:

  • Emocjonalna samoświadomość
  • Emocjonalna samokontrola
  • Ukierunkowanie na osiąganie celów
  • Pozytywny światopogląd
  • Zdolność do dostosowania się
  • Empatia
  • Świadomość organizacyjna
  • Umiejętność oddziaływania
  • Rola nauczyciela i mentora
  • Zarządzanie konfliktami
  • Inspirujące przywództwo
  • Praca zespołowa

Przywódcy posiadający te cechy – w opinii Daniela Golemana – potrafią wytworzyć u swoich podwładnych tzw. rezonans, który wyzwala w ludziach ich najlepsze cechy, zdolności i talenty.

>>> Czytaj też: One man show, czyli świat potrzebuje szefów wizjonerów

Jak zatem rozwinąć inteligencję emocjonalną? U dzieci – kluczowe kompetencje społeczne, związane z inteligencją emocjonalną, są kształtowane w okresie dzieciństwa, kiedy jeszcze młody mózg podlega zmianom. Czy oznacza to, że dorosłe już osoby nie mają szansy na to, aby nauczyć się kluczowej z punktu widzenia sukcesu w życiu inteligencji emocjonalnej?

Dr Goleman przekonuje, że nie jest to stracona szansa, choć proces nauki u dorosłego trwa nieco dłużej niż u dziecka. Autor „Inteligencji emocjonalnej” twierdzi, że skuteczny trening zajmuje dorosłej osobie od trzech do sześciu miesięcy.

Choć inteligencji emocjonalnej może nauczyć się każdy, to jednak kobiety na starcie znajdują się na nieco lepszej pozycji niż mężczyźni – ich zdolność do empatii i umiejętności społeczne stoją na wyższym poziomie niż u panów. Co ciekawe jednak, dalsze badania nad różnicami płciowymi pokazały, że w największych światowych korporacjach różnice te zanikają.

"Polska" inteligencja emocjonalna

Zainteresowanie rozwojem inteligencji emocjonalnej jest w Polsce dość duże, o czym może świadczyć rosnąca popularność tego typu kursów wśród kadry zarządzającej. Nasze firmy, mające międzynarodowe, a i niekiedy globalne ambicje, inwestują w rozwój kompetencji społecznych wierząc, że w znacznej mierze poprawi to jakość zarządzania. Wciąż jednak polskie koncerny, pomimo nakładów na rozwój osobisty swoich menedźerów, w dobie globalizacji napotykają poważne bariery kulturowe, uniemożliwiające im światową ekspansję – np. na kluczowych rynkach takich jak chiński czy brazylijski.

Dr Goleman radzi, aby w takich przypadkach stawiać na rozwój tzw. empatii poznawczej(cognitive empathy), czyli umiejętności rozpoznawania, w jaki sposób postrzega nasz partner. Kluczowe jest – wyjaśnia Goleman – aby nasz partner czuł się komfortowo w naszym towarzystwie. Jednym z najłatwiejszych sposób poznania lokalnej kultury jest wyjazd do danego kraju, np. na studia. Zdobyty i przywieziony wówczas kulturowy kapitał może się okazać bezcenny, jeśli dana firma chce zaistnieć na obcym kulturowo rynku.

Daniel Goleman jest światowej sławy psychologiem, który w 1996 roku zasłynął jako twórca teorii inteligencji emocjonalnej. Jego książka pt.: „Inteligencja emocjonalna” znalazła się na liście 25 najbardziej opiniotwórczych książek na temat zarządzania, zaś on sam został uznany jednego z 10 najbardziej wpływowych myślicieli w dziedzinie biznesu. „The Harvard Business Review” określił teorię Golemana jako „rewolucyjną i zmieniającą dotychczasowe paradygmaty”.

Forsal.pl jest jednym z patronów medialnych odbywającej się dziś w Warszawie konferencji z udziałem Daniela Golemana pt.: "Przywództwo przyszłości: lider czy dyktator".