Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kolei chcą otrzymywać informacje o tym, kiedy kibice jadący np. z Niemiec czy Ukrainy będą przekraczać granicę z naszym krajem, ilu ich będzie i jakimi przyjadą pociągami.

Dlatego funkcjonariusze SOK od kilku miesięcy spotykają się z przedstawicielami spółek kolejowych, a także funkcjonariuszami polskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na kolei - policji, straży granicznej, straży pożarnej oraz z przedstawicielami takich służb z innych krajów.

Boczek wyjaśnił, że tematem tych spotkań jest bezpieczeństwo pasażerów podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. "Chodzi o współpracę dotyczącą obsługi przejazdu kibiców na przejściach granicznych" - powiedział.

Wyjaśnił, że takie rozmowy odbyły się pod koniec marca z Policją Federalną Niemiec oraz zarządcą niemieckiej infrastruktury kolejowej i służbą ochrony niemieckiej kolei. Podobna narada, ale z funkcjonariuszami z Ukrainy, Czech i Słowacji, miała miejsce w styczniu.

Reklama

Inspektor powiedział, że podczas takich rozmów każda ze służb przedstawia, jak jest przygotowana na różne sytuacje, do jakich może dojść w czasie imprezy. "Trzeba operować konkretami, bo mistrzostwa są już bardzo niedługo. Temu też te narady służą, by jak się pojawią jeszcze jakieś problemy, to żeby je rozwiązać" - wyjaśnił rzecznik.

Zapowiedział, że do kolejnych spotkań dojdzie jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw.

Euro 2012 zacznie się 8 czerwca w Warszawie, a zakończy 1 lipca w Kijowie.