Porozumienie zawarli prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski oraz prezes zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Robert Żyliński.

Jak powiedział PAP prezydent Czerniawski, zakończyły się już negocjacje z suwalską strefą, teraz trzeba już tylko złożyć wniosek do Ministerstwa Gospodarki o zmianę stosownego rozporządzenia Rady Ministrów w zakresie dotyczącym SSSE i rozszerzenia jej granic o podstrefę w Łomży. Miasto oddało grunty do dyspozycji SSSE, strefa podjęła się ich promocji, ma pozyskiwać przedsiębiorców, będzie się też zajmować sprzedażą tych terenów i prowadzić przetargi na te nieruchomości. Miasto zobowiązało się natomiast do uzbrojenia gruntów.

Prezes SSSE Robert Żyliński powiedział PAP, że wniosek o poszerzenie SSSE o tereny w Łomży będzie składany "niezwłocznie", w maju, po przejrzeniu i sprawdzeniu wszystkich wymaganych dokumentów. Władze Łomży i SSSE liczą, że sprawą Rada Ministrów zajmie się jak najszybciej, nawet w ciągu trzech miesięcy. Spodziewają się, że podstrefa powstanie jesienią.

Podstrefa SSSE w Łomży ma powstać na terenie ok. 8 hektarów. To grunty przy ulicach Ciepłej (2,8 ha), Spokojnej (4,1 ha) oraz Akademickiej (ponad 1 ha). Prezydent Mieczysław Czerniawski dodał, że grunty przy ulicy Spokojnej mogą być oddane do dyspozycji inwestorów najwcześniej. Będą czynione starania, by wszystkie grunty były uzbrojone do końca 2013 r.

Czerniawski przypomniał, że miasto ma podpisane listy intencyjne z sześcioma lokalnymi firmami zainteresowanymi inwestowaniem w podstrefie. Jak wcześniej informowano, są to podmioty z branży: stolarki okiennej, meblarskiej, motoryzacyjnej i przetwórstwa spożywczego. Miasto jest zainteresowane inwestycjami, które nie szkodzą środowisku naturalnemu.

Na uzbrojenie terenów przy Spokojnej i Akademickiej władze Łomży dostały pod koniec 2011 r. 1,4 mln zł dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego. W kwietniu Łomża dostała 15 mln zł dotacji z UE z tego samego programu na uzbrojenie łącznie ok. 5 ha gruntów przy ulicy Ciepłej, które mają wejść do strefy, oraz przy ulicach Wojska Polskiego i Meblowej, które mają być poza strefą. Wszystkie prace nad uzbrojeniem terenów inwestycyjnych będą kosztowały ok. 27 mln zł - powiedział Czerniawski.

Suwalska SSE powstała w 1996 r. Dotychczas w firmach, które działają w strefie, powstało 5,7 tys. miejsc pracy w 66 zakładach. Wartość poniesionych przez przedsiębiorców inwestycji to blisko 1,7 mld zł. Wydano ok. 170 zezwoleń na prowadzenie działalności.

SSSE to sześć podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok (Podlaskie), Ełk i Gołdap (Warmińsko-Mazurskie) oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Strefa obejmuje prawie 342,8 ha. Łomżyńska podstrefa byłaby siódmą.