Rentowności polskiego długu wyraźnie spadły i wynoszą obecnie 5,487% w przypadku instrumentów 10 – letnich.
Podczas wczorajszego handlu złoty nieznacznie stracił głównie z uwagi rozczarowujące publikacje makroekonomiczne z Polski oraz rynku globalnego. Warto jednak zaznaczyć, iż względna stabilizacja notowań na eurodolarze udzieliła się również złotemu. Po południu nastroje popsuły gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie sprzedaż domów na rynku wtórnym wyniosła 4,48 mln, ponadto indeks FED z Filadelfii zanotował spadek do 8,5pkt wobec oczekiwanych 12pkt.

Również krajowe dane fundamentalne można określić jako rozczarowujące: dynamika produkcji przemysłowej spadła do 0,7% w marcu, wobec oczekiwanych 4,7%. Tym samym jedna ze znaczących publikacji wyczekiwanych przez RPP wskazuje, iż na najbliższym posiedzeniu gremium w dniach 8-9 maja może być trudno o znalezienie poparcia większości dla wniosku o podwyższenie kosztu kredytu o 25pb. Już wczorajsza gołębia wypowiedź Elżbiety Chojnej – Duch odnosząca się do gorszych odczytów fundamentalnych sugeruje, iż podwyżka stóp nie ma obecnie uzasadnienia.

Z drugiej strony jastrzębie skrzydło w RPP w dalszym ciągu jest silne o czym świadczą wczorajsze wypowiedzi Jana Winieckiego, który stwierdził, że nadal oczekuje tempa wzrostu ok. 3% w 2012r. oraz inflacja nie spadnie „sama z siebie”. Ponadto Marek Belka zaznaczył, że spodziewa się dyskusji o podwyżce stóp na majowym posiedzeniu. Niezależnie jednak od wybranych opinii decydentów odczyt dot. produkcji przemysłowej ogranicza siłę argumentów jastrzębi na kolejnym posiedzeniu, a ewentualną decyzję o podwyższeniu stopy procentowej należy będzie rozpatrywać jedynie jako jednorazowy środek, a nie rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki monetarnej w Polsce.

Faktem wartym odnotowania jest, iż podczas wczorajszego handlu resortowi MF udało się uplasować na rynku obligacje o największej w historii wartości nie rezygnując z ceny. Na aukcji podstawowej oraz dodatkowej Polska sprzedała dług za łącznie 9,01 mld PLN. Za wzrostem zainteresowania wokół polskich instrumentów stoi głównie fakt, iż oficjalnie zapowiedziano, że oferty pierwotne zostaną ograniczone w kolejnych kwartałach. Ponadto gorszy odczyt produkcji przemysłowej oddala perspektywę podwyższenia stóp w Polsce, co tłumaczy uplasowanie emisji po cenach wyższych od rynkowych.

Podczas dzisiejszego handlu zaplanowano publikację krajowych danych przygotowanych przez NBP oraz GUS. O godz. 14:00 poznamy wskaźniki inflacji bazowej, gdzie oczekuje się spowolnienia dynamiki do 2,5% r/r w przypadku wskaźnika bez cen żywności i energii. Również na 14:00 zaplanowano publikację koniunktury gospodarczej w Polsce przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny – dane te jednak zwyczajowo nie wywołują znaczącej reakcji na rynkach.

Dużo ważniejszą dla szerokiego rynku, jak i inwestorów na złotym, będzie publikacja indeksu instytutu IFO dla gospodarki niemieckiej (oczek. 109,5pkt) zaplanowana na godz. 10:00. Ponadto w dalszym ciągu dyskontowane będą nastroje wokół zaplanowanych na weekend spotkań w zakresie wsparcia funduszy dla Strefy nowymi środkami.

Z technicznego punktu widzenia sytuacja na eurodolarze wskazuje, iż możemy liczyć na względnie optymistyczne zakończenie tygodnia. Należy jednak pamiętać, że kluczowym dla dzisiejszego handlu będzie dzisiejszy odczyt IFO o godz. 10:00, który uwarunkuje nastroje na dalszą część sesji. W przypadku złotego wiązałoby się to z możliwością aprecjacji o ok. 3gr na wewnątrz aktualnych technicznych schematów, jednocześnie w przypadku realizacji negatywnego scenariusza należy liczyć się z możliwym wzrostem aktywności BGK powyżej 4,20 EUR/PLN, tak jak miało to miejsce na poprzednich sesjach.
Szersze ujęcie jednak sugeruje, iż trend wzrostowy na parach ze złotym będzie kontynuowany, a polska waluta może dalej tracić, głównie z uwagi na niepokoje związane ze Strefą Euro, które skutkują redukowaniem pozycji na ryzykownych aktywach.

EUR/PLN: Oscylowanie blisko górnego ograniczenia ostatniej konsolidacji sugeruje, iż w przypadku danych lepszych od prognoz mogłoby dojść do zdecydowanego naruszenia wsparcia na 4,18 PLN. Należy również pamiętać, iż we wcześniejszej części tygodnia powyżej 4,20 PLN aktywny był BGK co może stabilizować polską walutę w przypadku skokowego pogorszenia nastrojów.

Wsparcia: 4,18 PLN 4,15 PLN
Opór: 4,20 PLN, 4,23 PLN

USD/PLN: Krótkoterminowe przepływy powinny doprowadzić do testu wsparcia na 3,17 PLN, gdzie podobnie jak w przypadku pozostałych cross’ów kluczowe będzie kształtowanie się nastrojów globalnych.

Wsparcie: 3,17 PLN, 3,15 PLN
Opór : 3,1933 PLN, 3,20 PLN

CHF/PLN: Notowania pary związanej z frankiem stanowią aktualnie wierne odwzorowanie EUR/PLN – stąd aktualne oscylowanie powyżej 3,47 PLN sugeruje, iż inwestorzy czekają na potencjalny impuls do dalszego kierunku ruchu.

Wsparcia: 3,47 PLN, 3,45 PLN
Opór: 3,49 PLN, 3,50 PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.