Wpierw MFW zakomunikował, że hiszpańskie banki najprawdopodobniej będą musiały zmierzyć się z problemem spadku płynności w sektorze. Następnie byliśmy świadkami potencjalnego rozpadu kolacji rządzącej w Holandii. Później okazało się, iż wskaźniki PMI dla gospodarki Niemieckiej znalazły się kolejny raz na niepokojąco niskich poziomach, wskazując, iż kryzys zaczyna być odczuwalny również w „centrum Strefy”. Jakby tego było mało kończące tydzień obniżenie ratingu Hiszpanii przez agencję S&P, aż o dwa stopnie potwierdziło, że kraj ten jest oficjalnym kandydatem do bail out’u.

Tymczasem eurodolar zdołał w piątek ustanowić tygodniowe prawie miesięczne maksima. Potwierdza to tezę, iż aktualny kurs EUR/USD jest w dużej mierze odbiciem prawdopodobieństwa zaistnienia luzowania ilościowego w Stanach Zjednoczonych. Wstępny odczyt PKB za I kw. wskazał, iż wzrost gospodarczy w USA będzie powolny, a sama gospodarka w dalszym ciągu daleka jest od optymistycznych stanów. Jakkolwiek zaistnienie QE3 w chwili obecnej wydaje się mało prawdopodobne, a bazując na ostatnich prognozach FOMC to pozostała część komitetu decyzyjnego spodziewa się, iż stopy mogą pójść w górę w połowie 2014r. Gdy dostawimy do tych doniesień opinie członków FED, którzy zasiądą w komitecie decyzyjnym w roku 2013r. to otrzymujemy obraz, gdzie zaistnienie trzeciej rundy luzowania byłoby możliwe jedynie w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy i nieruchomości w Stanach. Teoretycznie jest to jednak możliwe jeżeli przyjrzymy się historycznym tendencjom związanym z rynkiem pracy w USA, gdzie po na ogół dobrym I kw. następował zwyczajowo gwałtowny spadek zatrudnienia.

Jednocześnie ubiegłotygodniową „siłę” eurodolara należy powiązać również z kwartalną restrukturyzacją portfeli instytucji finansowych (pisaliśmy o tym wcześniej określając to mianem repatriacji), gdzie zbytni wzrost wartości aktywów denominowanych w dolarach amerykańskich nakazuje spowodował konieczność rewizji składników i zrewidowania odpowiednich pozycji, aby utrzymać proporcje.

EURUSD: Coraz bliżej kluczowych oporów, Chiny w tle.

Reklama

Szeroki obraz techniczny wskazuje, że za kluczowy obszar ograniczający dalsze wzrosty należy traktować 1,32751 – 1,329 USD, gdzie przebiegają krótko i długo-terminowej linie trendów spadkowych widoczne na wykresie. Ruch powrotny musiałby wpierw zaliczyć wybicie z aktualnego kanału wzrostowego, a następnie moglibyśmy się spodziewać nieznacznej korekty w kierunku 1,319 USD, a następnie głębszego ruchu w okolice 1,309 USD. Kwestią otwartą pozostaje czy aktualny handel przy obniżonej zmienności (jutrzejsze święto pracy) jest w stanie zainicjować jakikolwiek bardziej znaczący ruch. Wśród danych fundamentalnych warto bliżej przyjrzeć się dzisiejszej publikacji indeksu Chicago PMI, który często traktowany jest jako wyprzedzający dla jutrzejszego ISM. Ponadto ważną figurą będzie PMI dla Chin przygotowane przez CFLP, o ile dane statystyczne przygotowane przez Chiny często odbiegają od tych prezentowanych przez Markit/HSBC to warto śledzić tą publikację w świetle teoretycznego „miękkiego” lądowania tamtejszej gospodarki.

Opór: Strefa 1,32751 – 1,329 USD
Wsparcie: 1,3187 USD, 1,3060 USD.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.