Do Warszawy i Poznania jadą łódzcy policjanci z drogówki; policjanci z sekcji konnej i dwóch z wodnej będą wspierać kolegów z Wrocławia. Do Poznania wyjedzie też 214 policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi.

W całym łódzkim garnizonie służy ok. 6,2 tys. funkcjonariuszy. Policja zapewnia, że oddelegowanie co 12 łódzkiego policjanta nie spowoduje, że na ulicach Łodzi i regionu będzie mniej funkcjonariuszy.

Rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka podkreśliła, że od połowy maja do końca mistrzostw zostały wstrzymane wszystkie urlopy w policji. Na podstawie porozumienia z sądami ograniczona została liczba rozpraw, na które oskarżeni doprowadzani są z aresztów.

"To nam dało pewną rezerwę w postaci policjantów z wydziału konwojowego, których w skali województwa jest ok. 180. Będą oni wykorzystywani także do służby patrolowej" - zaznaczyła Kącka. Dodatkowo w patrolach mają brać udział policjanci, którzy są obecnie w trakcie kursu podstawowego w Ośrodku Szkolenia Policji w Sieradzu (180 mundurowych). Uruchomione zostaną także wspólne patrole policji i Straży Miejskiej.

Reklama

Gmina Łódź przeznaczyła dodatkowe środki na służby ponadnormatywne. Na czas Euro 2012 będą mogli brać w nich udział także policjanci spoza Łodzi; według policji jest spore zainteresowanie dodatkową służbą wśród policjantów z ościennych komend. "Z całą pewnością policjantów umundurowanych będzie znacznie więcej na ulicach Łodzi niż normalnie" - zapewniła rzeczniczka łódzkiej policji.

W stolicy regionu policja ma koncentrować się na dwóch Strefach Kibica - w Manufakturze i w Porcie Łódź. Jako trzecia strefa kibicowania będzie traktowana ulica Piotrkowska, która - według zapewnień - ma być "nasycona" patrolami.

Na podstawie porozumienia KWP z Urzędem Wojewódzkim w Łodzi rozdzielono obsługę linii alarmowych 997 i 112. Do tej pory europejski numer alarmowy 112 obsługiwany był przez Komendę Miejską Policji w Łodzi. Rozmowy wybierane z telefonów komórkowych na ten numer były sprzężone z linią 997 i obsługiwane na tych samych łączach przez pięciu policyjnych operatorów. Dzięki porozumieniu linię 997 będzie nadal obsługiwało pięciu policyjnych operatorów, natomiast 112 - czterech dyspozytorów Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego podległego wojewodzie, którzy na razie będą pracować w pomieszczeniu udostępnionym przez miejską policję.

"Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia znacznie się skróci. W przypadku dużego obciążenia numeru alarmowego 112 - popularnego wśród cudzoziemców - zostanie on wsparty dodatkowymi stanowiskami" - zapewniła Kącka.