Na przełomie grudnia 2011 r. i stycznia 2012 r. KNF przeprowadził badanie prowadzonych w bankach procesów due dilligence. Wyniki analizy informacji dostarczonych przez banki, w 10 przypadkach wskazały na istniejące nieprawidłowości podczas przeprowadzania badania, w szczególności w zakresie trybu podejmowania decyzji oraz zabezpieczenia informacji. Kwaśniak podkreślił w liście, że proces przeprowadzania badania due diligcnce "jest oceniany jako istotny z punktu widzenia nadzoru ostrożnościowego i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego widzi potrzebę doprecyzowania związanych z nim kwestii".

"Decyzja o przekazywaniu informacji wrażliwych innemu podmiotowi powinna być podejmowana uchwałą zarządu. Ochrona informacji w przypadku due diligence poprzedzającego dokonywanie transakcji kapitałowych powinna obejmować pełną kontrolę banku nad zaangażowaniem w proces due diligence przez inwestora podmiotów trzecich"- napisał Kwaśniak. KNF przypomina, że oprócz ryzyka nieuprawnionego ujawnienia przez podmiot przeprowadzający badanie informacji prawnie chronionych dotyczących banku, istnieje również ryzyko ujawnienia informacji wrażliwych dotyczących funkcjonowania banku (know how, procedury, plany), których ujawnienie może spowodować dla bankuszkody, czy ryzyko upublicznienia zidentyfikowanych nieprawidłowości w procesach i systemach banku, które może generować ryzyko utraty reputacji.

Urząd przypomniał o konieczności posiadania przez banki odpowiednich procedur w zakresie due-dilligence. "Niezbędne jest stosowanie najwyższych standardów ochrony informacji, polegających m. in. na zawarciu ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w proces duediligence umów o zachowaniu poufności, określeniu kanałów dostępu do informacji udostępnianych w ramach procesu due diligence. (...) Należy położyć silny nacisk na precyzyjne określenie zakresu dostępu do informacji oraz na określenie zasad obiegu informacji i jej udostępniania w procesie due diligence oraz na sprawowanie przez bank stałej kontroli nad zakresem udostępnianych informacji"- czytamy także. Jednocześnie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przypomina, że niedopuszczalne jest zezwalanie przez banki będące spółkami publicznymi akcjonariuszom strategicznym na pozyskiwanie informacji niedostępnych dla innych akcjonariuszy w trakcie przeprowadzania przez akcjonariusza strategicznego badania due diligence.