Zmiana została przez agencję ratingową uzasadniona obniżeniem ratingu podmiotu dominującego BZ WBK, tj. Banco Santander oraz oceną profilu kredytowego podmiotu, który powstanie po połączeniu BZ WBK i Kredyt Banku.

Dodatkowo według agencji, obniżenie ratingu Banco Santander zmniejsza możliwości udzielenia wsparcia przez ten podmiot na rzecz BZ WBK i połączonego banku.

"Tymczasem takie uzasadnienie jest niezrozumiałe ze względu na fakt, że BZ WBK jest notującą wysokie i stabilne zyski oraz dobrze skapitalizowaną spółką giełdową, która nie jest zaangażowana w rynki państw strefy euro uważane za ryzykowne, w tym w rynek hiszpański oraz której działalność nie jest zależna od finansowania i wparcia z grupy Santander"- podano w komunikacie.

Komisja wskazuje także, że dodatkowo trudno uznać za poprawne odnoszenie się przy obecnej ocenie sytuacji banku do sytuacji przyszłej i niepewnej związanej z ewentualnym połączeniem BZ WBK i Kredyt Banku.

Reklama

"W ocenie UKNF, mając na uwadze obecny stan międzynarodowych rynków finansowych, przy ocenie banków działających w Polsce, w świetle poziomu ich efektywności oraz stabilności, w tym wysokości i jakości kapitałów oraz źródeł finansowania działalności, bardzo istotne jest zachowanie należytej staranności i profesjonalizmu"- podkreśla UKNF.

Fitch Ratings obniżył długoterminowy rating podmiotu (IDR) dla Banku Zachodniego WBK do BBB z A-, z perspektywą stabilną. Agencja podtrzymała rating viability (VR) na poziomie "bbb" i usunęła go z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (RWN). Zmiana ratingów nastąpiła w wyniku obniżenia ratingu podmiotu dominującego BZ WBK - Banku Santander (obecnie "BBB+"/ perspektywa negatywna) oraz oceny profilu kredytowego podmiotu, który powstanie po połączeniu BZ WBK i KB. Według agencji, obniżenie ratingu Banku Santander zmniejsza możliwości udzielenia wsparcia przez ten podmiot na rzecz BZ WBK i połączonego podmiotu.