„Posiadanie niemieckich i austriackich spółek pośród głównych inwestorów niesie ze sobą korzyści, ponieważ ich produkcja jest wysoce konkurencyjna a spółki znajdują się wśród najmniej przytłoczonych delewarowaniem w sektorze bankowym” – napisali w raporcie analitycy Erste Group.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że po wejściu do Unii Europejskiej do państw regionu coraz silniej napływają inwestycje z Azji. Azjatyckie spółki znajdują się wśród czołowych eksporterów w największych państwach Europy Środkowej.

Azjaci inwestują przede wszystkim w elektronikę. W Polsce w pierwszej dziesiątce największych eksporterów znalazły się dwa oddziały LG Electronics. Samsung silnie zaznacza swoją obecność w Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji. Z kolei w Czechach tajwański Foxconn CZ ustępuje wielkością eksportu tylko Skodzie.

Obecność w krajach Europy Środkowej daje firmom dostęp do wspólnego rynku UE, i jednocześnie pozwala na utrzymanie kosztów pracy „na rozsądnym poziomie” – zauważają analitycy Erste. Ponadto ich zdaniem w najbliższych latach azjatyckie spółki będą reinwestować zyski na miejscu w Europie Środkowej.

Reklama

Europa Środkowo-Wschodnia nie jest już wyłącznie niemiecką montownią – konkludują analitycy Erste.

ikona lupy />
Hong Kong panorama / Bloomberg