Bezrobocie w strefie euro wzrosło do najwyższego poziomu w historii. Spowolnienie gospodarcze i cięcia budżetowe w krajach pogrążonych w kryzysie zmuszają coraz więcej firm do redukowania etatów.

Grecja i Hiszpania na bezrobociu

Zaostrzający się w Europie kryzys finansów publicznych podkopuje eksport i ogranicza wydatki konsumentów od Hiszpanii po Włochy. Europejskie firmy, z niemiecką Lufthansą, francuskim Peugeot Citroen czy hiszpańską agencją Efe na czele, szukając sposobów na zmniejszanie wydatków tną zatrudnienie.

Stopa bezrobocia w 17 krajach strefy euro wzrosła w maju 2012 r. do 11,1 proc. z 11 proc. w kwietniu – podał unijny urząd statystyczny Eurostat. To najwyższy poziom bezrobocia od 1995 r., od kiedy te dane są publikowane.

Stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wyniosła w maju 10,3 proc. względem 10,2 proc. w kwietniu. W Polsce bezrobocie nie zmieniło się i wyniosło 9,9 proc. – podał Eurostat.

Reklama

W maju w eurolandzie bez pracy pozostawało 17 mln 561 tys. osób. Od kwietnia liczba ta wzrosła o 88 tys. nowych bezrobotnych. W Unii pracy nie miało 24 mln 868 tys. osób.

Niechlubną palmę pierwszeństwa w zestawieniu państw z największym bezrobociem dzierży Hiszpania. Majowa stopa bezrobocia sięga tu 24,5 proc. i wzrosła z 24,3 proc. kwietniu. Drugie najwyższe bezrobocie w UE nęka grecką gospodarkę (21,9 proc. według najnowszych dostępnych danych za marzec).

Najzdrowszym rynkiem pracy w Europie może poszczycić się Austria (stopa bezrobocia wynosi tu 4,1 proc.) oraz Holandia (5,1 proc.), Luksemburg (5,4 proc.) i Niemcy (5,6 proc.). Dla porównania stopa bezrobocia w USA wynosi 8,2 proc. a w Japonii 4,4 proc.

Młodzi na przegranej pozycji. Pracy nie przybędzie

Najbardziej niepokojących zjawiskiem trapiącym europejski rynek pracy jest ciągły wzrost bezrobocia wśród młodych. Średnia stopa bezrobocia osób poniżej 25 roku życia w całej Unii wynosi 22,7 proc. W kwietniu sięgała 22,5 proc. W strefie euro na bezrobociu pozostaje 22,6 proc. młodych (22,4 proc. w kwietniu).

Choć bezrobocie wśród młodych Polaków wciąż kształtuje się na wysokim poziomie, pozytywnym sygnałem jest lekki spadek wskaźnika - z 25,3 proc. w kwietniu do 24,9 proc. w maju.

W najgorszej sytuacji wciąż pozostają młodzi mieszkańcy Hiszpanii i Grecji. Aż 52,1 proc. Hiszpanów poniżej 25 roku życia nie ma pracy. To najwyższy poziom w całej UE, a bezrobocie wciąż rośnie. Taka sama stopa bezrobocia, według marcowych danych, dotyczy też greckiej gospodarki. Nie najlepiej jest też na Słowacji (38,8 proc.) oraz w Portugalii i we Włoszech (po 36 proc.).

Największe szanse na znalezienie pracy mają młodzi Niemcy (7,9 proc. bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia) i Austriacy (8,3 proc.).

“Obraz sytuacji na rynku pracy jest bardzo niepokojący. Problemy w realnej gospodarce są potęgowane przez problemy na rynkach finansowych” – mówi Bloombergowi Mark Miller, ekonomista w Capital Economics z Londynu. „Wydźwięk badań przeprowadzanych wśród firm jest negatywny i sugeruje, że warunki na rynku pracy mogą pogarszać się jeszcze w najbliższym czasie. Bardzo ciężko przewidzieć definitywny koniec problemów” – dodaje.

ikona lupy />
Stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia w Europie w maju 2012 r. / Forsal.pl