"Przy inwestycjach drogowych w Wielkopolsce nie występują żadne opóźnienia ani kłopoty z wykonawcami" - poinformowała PAP rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu Alina Cieślak.

Największą z realizowanych w Wielkopolsce inwestycji drogowych jest odcinek drogi S5 z Kaczkowa do Korzeńska o długości 29,3 km. Droga S5 łączy m.in. Wrocław z Poznaniem.

Droga ta prowadzi od granicy południowej regionu w okolice Leszna. Przy okazji tej budowy modernizowana jest też droga krajowa nr 36 na odcinku prawie 9 km. Inwestycja jest współfinansowana z środków UE i będzie kosztowała 1 mld 305 mln zł i zostanie oddana do użytku w czerwcu 2013 r.

Druga droga ekspresowa budowana w Wielkopolsce to północy odcinek zachodniej obwodnicy Poznania, który jest fragmentem drogi ekspresowej S11. Odcinek 7,7-km ma być ukończony we wrześniu br. Koszt jego realizacji to prawie 229 mln zł.

Do zakończenia całej zachodniej obwodnicy Poznania musi być zbudowany kolejny odcinek o długości 5,3 km, na razie nie ma pieniędzy na jego wykonanie.

Na terenie Wielkopolski przebiega też odcinek drogi S8 o długości 23,4 km, jest on realizowany przez opolską GDDKiA.

Przygotowana jest dokumentacja techniczna budowy kolejnych dwóch odcinków dróg ekspresowych S5 z Leszna do Poznania (78 km) oraz z Gniezna do Żnina (18 km), oraz dwóch obwodnic miast: na DK nr 11 w Jarocinie i w Koźminie. "Jak tylko znajdą się pieniądze, być może z nowej perspektywy finansowania UE, to inwestycje będą realizowane" - powiedziała PAP Cieślak.

Trwa też wykańczanie wschodniej obwodnicy Poznania (35 km), która przed Euro 2012 oddano jako przejezdną, do września br. będzie spełniała wszystkie standardy drogi ekspresowej.