Z pobliskiego budynku NBP ewakuowano ok. 300 osób. W centrum są korki.

Niewybuch znaleziono w rejonie Placu Powstańców Warszawy i ulicy Świętokrzyskiej. Ulica ta w związku z budową metra jest wyłączona dla ruchu. Na miejscu jest patrol saperski.

Mjr rez. Marek Fojutowski z 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, do którego należy patrol, powiedział PAP, że znaleziony niewybuch to pocisk z moździerza Karl-Geraet kalibru 600 mm. Z takiej broni Niemcy ostrzeliwali stolicę podczas powstania warszawskiego w 1944 r. Niewybuch waży ok. 1,5 tony.

Jak dodał Fojutowski, podobny niewybuch znaleziono podczas prac związanych z budową metra w Warszawie rok temu. Jego wydobyciem zajmował się ten sam, na co dzień stacjonujący, w Nowym Dworze Mazowieckim patrol saperski, który pracuje we wtorek w Warszawie.

Z pobliskiego budynku, w którym znajduje się bank centralny, ewakuowano około 300 osób. Policja wstrzymała ruch na Placu Powstańców Warszawy oraz na znajdujących się nieopodal ulicach: Jasnej i Moniuszki.

"Są utrudnienia w ruchu, ponieważ niewybuch znaleziono przy Placu Powstańców Warszawy, a tędy prowadziły objazdy wytyczone w związku z zamknięciem ulicy Marszałkowskiej" - powiedział PAP rzecznik stołecznej policji asp. Mariusz Mrozek.

"W tej chwili nie ma sensu wjeżdżanie w ścisłe centrum Warszawy. Ulice w rejonie Kruczej i Marszałkowskiej są zablokowane. Dla kierowców najlepsze trasy to Aleje Niepodległości i Jana Pawła II" - powiedział.

"Przed południem budowniczy zawiadomili kierownika o znalezieniu przedmiotu przypominającego niewybuch. Kierownik wezwał policję, a policja saperów" - powiedział PAP rzecznik konsorcjum budującego II linię metra Mateusz Witczyński. Dodał, że w miejscu znalezienia niewybuchu prace zostały wstrzymane.

To kolejny niewybuch znaleziony w tej części Warszawy w ostatnich miesiącach. W połowie sierpnia robotnicy pracujący przy przebudowie wodociągów w związku z budową metra natrafili na 300-kilogramową bombę lotniczą. Z budynku przy ulicy Marszałkowskiej ewakuowano wówczas 20 osób.

W lutym na budowie metra przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej wykopano 1,5-tonowy niewybuch. Z okolicznych bloków i biurowców ewakuowano wtedy około 400 osób.