New York Times
- Kolejne wątpliwe praktyki w fabrykach iPhone’ów
Dzień przed premierą nowego modelu iPhone’a amerykański dziennik opisuje kolejną falę krytyki, jaka spływa na chińską fabrykę Foxconn w związku z doniesieniami o zmuszaniu studentów do pracy przy składaniu telefonów Apple.
- Niskie stopy procentowe to ukryty podatek
Utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie jest bardzo niekorzystne dla osób posiadających oszczędności, a dobre dla rządów, które reperują swój budżet dzięki niskim kosztom kredytów. Dziennik określa to jako ukrytą formę opodatkowania majątku.
LA Times
- Toys R Us wprowadza do sprzedaży tablet dla dzieci
Amerykańska sieć sklepów z zabawkami wchodzi na arenę gorącego rynku tabletów z własnym arsenałem – tabletem specjalnie dla dzieci. Gadżet będzie kosztował 150 USD i wyposażony będzie w odbiornik WiFi, zestaw aplikacji i zaawansowane opcje kontroli rodzicielskiej. Tabeo, bo tak będzie się nazywał tablet, może jednak nie zdobyć wielkiej popularności – rodzice i specjaliści od zabawek zastanawiają się, czy specjalny tablet skierowany dla dzieci jest na rynku potrzebny.
Puls Biznesu
- ULC – koniec handlu
„Urzędnicy za łapówki pomagali zostać pilotem”- donosi „Puls Biznesu”. Śledztwo w sprawie korupcji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego toczy się od 2008 r. Z ustaleń gazety wynika, że sprawa niedługo znajdzie finał w sądzie. Zarzuty w tej sprawie usłyszało 41 osób.
- Czarne chmury zbierają się nad rynkiem pracy
Z badań agencji zatrudnienia Manpower Group wynika, że więcej przedsiębiorstw w przyszłym kwartale zamierza redukować miejsca pracy (14 proc.) niż tworzyć nowe stanowiska (12 proc.). Po raz pierwszy w pięcioletniej historii badania pesymistów jest więcej, czytamy w „Pulsie Biznesu”.
- Walutę na ratę kupuj w kantorze
„Banki nie obniżyły cen i nadal drogo sprzedają waluty. Warto więc kupować je w kantorach” – przekonuje „Puls Biznesu”. Kantory internetowe są najlepsze o ile zapewniają darmowy przelew do naszego banku.
Gazeta Wyborcza
- Tusk do Europy? Ciekawe, ale…
„Czy Donald Tusk jest kandydatem europejskiej chadecji na szefa Komisji Europejskiej, namaszczonym przez Angelę Merkel?” – pyta „Gazeta Wyborcza”. Zdaniem dziennika polski premier ma szanse, jednak istnieje kilka poważnych „ale”: Tusk nie mówi po francusku, trudno byłoby pogodzić aktualne obowiązki z kampanią do europarlamentu, Polska nie jest w strefie euro, a w UE może zmienić się układ polityczny.
- Naukowy ogon Europy
W tym roku UE rozdała obiecującym naukowcom na ich wymarzone badania 800 mln euro. Z 536 grantów do Polski trafi tylko 1 - donosi "Gazeta Wyborcza". To nie pierwsza polska porażka w walce o unijne granty. „Po dziesięciu dotychczasowych konkursach sytuacja zaczyna być dla nas wstydliwa „ – mówi Wiesław Studencki, koordynator unijnego programu w Polsce. >>> Czytaj więcej
- Bezrobocie straszy pracowników
Już prawie 1/3 pracujących Polaków boi się utraty pracy, a bezpiecznie w firmie czuje się mniej niż połowa - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinie dla "Gazety Wyborczej". "Widać, że sygnały o kolejnej fali kryzysu pogarszają nastroje społeczne" - komentuje dr Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. >>> Czytaj więcej
Dziennik Polski
- Coraz więcej gospodarstw bez wody
W Wiśle każdego dnia ubywa 1 cm wody, a w wielu małopolskich studniach już jest pusto. W Polsce brakuje strategii rozwiązywania takich problemów - mówi "Dziennikowi Polskiemu" prof. Maciej Zalewski z PAN. >>> Czytaj więcej
Rzeczpospolita
- Polski dług może zbliżyć się do 55 proc. PKB
Zadłużenie Polski wynosi już 842,6 mld zł. Gospodarka słabnie, a to oznacza, że rząd może mieć problem, by zapanować nad polskim długiem w tym roku. Pod koniec roku Polska znów może niebezpiecznie balansować na granicy progu ostrożnościowego, czyli 55 proc. PKB – ostrzega „Rz”.
- Bankowe gry w Unii. Przed Polską dzień próby
W środę KE przedstawi propozycję nowego nadzoru bankowego w strefie euro. Jeśli Polska dołączy do unii bankowej, straci bankową autonomię, ale zyska informacje o wszystkich działaniach EBC wobec banków strefy euro, będących właścicielami polskich spółek – pisze „Rz”.
- Apple kontra polskie delikatesy A.pl
Amerykański gigant Apple żąda unieważnienia nazwy i logo polskich delikatesów internetowych A.pl. W tej sprawie zwrócił się już do polskiego Urzędu Patentowego. Zdaniem Apple, nazwa A.pl jest powszechnie znana dzięki Apple, znak delikatesów jest bardzo podobny do tego, którym dysponuje amerykańska firma, a polska spółka korzysta z renomy Apple.
- Polacy - finansowi analfabeci
Co trzeci młody Polak nie ma podstawowej wiedzy z ekonomii. W przyszłości będą łatwym celem oszustów - stwierdza "Rzeczpospolita". Uboga wiedza finansowa Polaków powoduje, że podejmują nieprzemyślane inwestycje, a ich konsekwencje przyczyniają się do spadku zaufania do całego sektora finansowego. >>> Czytaj więcej