Bloomberg

  • Słabnąca sprzedaż w Burberry wskazuje na koniec boomu dóbr luksusowych

Kiepskie wyniki największej brytyjskiej firmy produkującej dobra luksusowe mogą oznaczać, że kończy się trwająca od trzech lat dobra passa tego segmentu, a zamożni klienci ograniczają wydatki. Ryzyko spadku przychodów może też dotyczyć takich firm, jak Prada czy LVMH. Burberry ogłosiło we wtorek, że całoroczne zyski mogą być dla inwestorów rozczarowujące, ponieważ w ciągu ostatnich 10 miesięcy sprzedaż w poszczególnych sklepach nie zwiększała się.

Puls Biznesu

Reklama
  • Dreamlinery pomogą spółce LOT pokonać turbulencje

Prezes LOT zapewnia, że sytuacja polskiego narodowego przewoźnika zmieni się diametralnie, gdy do Polski dotrą pierwsze Dreamlinery. W kwietniu przyszłego roku LOT będzie miał najnowocześniejszą i najnowszą flotę samolotów i najniższe spośród wszystkich tradycyjnych przewoźników w Europie koszty jednostkowe – twierdzi Marcin Piróg cytowany przez "Pb". >>> Czytaj więcej

  • Poczta rusza na wojnę cenową

Poczta Polska chce mocno wejść na rynek usług kuriersko-ekspresowych, warty w Polsce 4 mld zł i rosnący w dwucyfrowym tempie. Głównym orężem ma być tańszy Pocztex – także w smart fonie – pisze „Pb”.

  • Spółki najhojniejsze dla akcjonariuszy

„Pb” sporządził ranking 11 spółek, które mogą wypłacać najatrakcyjniejsze dywidendy w latach 2013-2014. Prócz takich gigantów jak KGHM czy PZU, w zestawieniu znalazły się także mniejsze spółki: m.in. Robyg, Ulma czy Open Finance.

  • Carrefour poluje na małe sklepy w Polsce

Francuski koncern stawia na rozwój sieci sklepów franczyzowych w Polsce. Chce mieć aż 2 tysiące sklepów – pisze „Pb”. Magnesem dla handlowców ma być m.in. marka własna. Dziś pod szyldem Carrefour Express działa nad Wisłą ponad 250 sklepów franczyzowych.

Rzeczpospolita

  • Koreańczycy na eksport

Kolejne doniesienia o pracy Koreańczyków z Północy na wschodzie Rosji – przy okazji szczyty Wspólnoty Gospodarczej Azj i Pacyfiku we Władywostoku zwrócono uwagę na fakt, że przy inwestycjach w mieście pracują duże ilości robotników z Koreańskiej Republiki Ludowo Demokratycznej. Ich praca jest tania i łatwa do zorganizowania, jednak całe lub większość ich zarobków trafia do rządu w Pjongjangu. Koreańczycy są wysyłani do pracy za granicą od dawna – rok temu odkryto, że pracowali oni również chociażby w Polsce i w Czechach.

  • Chińczycy przymierzają się do polskich firm

Gazeta ustaliła, że chiński koncern AGD Haier chce kupić Amikę Wronki. Chińskie inwestycje w Polsce osiągnęły pod koniec ub. roku kwotę 250 mln złotych, jednak możemy wkrótce spodziewać się znacznego ich wzrostu. Prezes Amiki, największego w Polsce producenta AGD, nie jest jednak obecnie zainteresowany sprzedażą swoich udziałów w firmie.

Gazeta Wyborcza

  • Prąd w Polsce tani jak nigdy. I problem gotowy

„Ceny energii elektrycznej na giełdzie spadają w niesamowitym tempie” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Choć to dobra wiadomość dla klientów, dla spółek energetycznych może stanowić poważny problem. „Czy w takiej sytuacji opłaca się budować nowe elektrownie, bez których wkrótce zabraknie nam prądu?” – pyta gazeta.

  • Inwestorzy uwięzieni w Idearatach

564 mln zł, które klienci powierzyli funduszowi inwestycyjnemu Idea Premium, zostaną im wypłacone w ratach - informuje "Gazeta Wyborcza". Fundusz inwestował m.in. w obligacje spółek budowlanych.

  • Toną okręty flagowe zdrowia

Z 16 szpitali-instytutów podległych Ministerstwu Zdrowia tylko jeden nie przynosi strat - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Leczenie w tych instytutach przynosi straty, a poziom dorobku naukowego wypada poniżej średniej dla polskich placówek naukowych.

Gazeta Polska Codziennie

  • Pusta kieszeń Polaka

Po raz pierwszy od 12 lat stopa dobrowolnych oszczędności Polaków spadła poniżej zera - podał w swoim najnowszym raporcie NBP – czytamy w „Gazecie Polskiej Codzinnie”. Rośnie natomiast stopa obciążenia dochodów Polaków. >>> Czytaj więcej