Bloomberg

  • Najnowszy model telefonu Apple może być najszybciej sprzedającym się gadżetem w historii

Zaprezentowany w środę iPhone 5 może do końca miesiąca sprzedać się w liczbie ponad 10 milionów egzemplarzy. Apple pobiłoby w ten sposób światowy rekord w kwestii sprzedaży urządzeń elektronicznych ustawiony przez ich własny produkt – iPhone’a 4S. Analitycy przewidują, że do końca roku Apple może sprzedać nawet 58 milionów sztuk nowego modelu smartfona.

Rzeczpospolita

Reklama
  • Kryzys zaostrzył apetyt na żywność Z Polski

Eksport polskich produktów spożywczych rośnie szybciej niż wszyscy się spodziewali. Polskie produkty pozostają konkurencyjne cenowo. Wiele z zagranicznych zamówień polscy producenci muszą odrzucać, zaś na niektóre towary zagraniczni odbiorcy muszą czekać po pięć tygodni.

  • Dwójka z VAT dla rządu

Ministerstwo Finansów ma kolejny projekt, który zamiast promować przedsiębiorczość i ułatwiać prowadzenie biznesu, utrudni życie firmom – pisze „Rz”. Co prawda za sprawą reformy przygotowywanej przez resort finansów, stawki VAT nie wzrosną, ale stosowanie podatku będzie jeszcze bardziej uciążliwe.

Puls Biznesu

  • Elektroodpady napędzają szarą strefę

Polska nadal nie spełnia unijnych norm zbierania elektrośmieci. System jest nieszczelny, a szara strefa to połowa rynku - pisze "PB".

W raporcie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) wynika, że w 2011 r. udało się zebrać 143 tys. ton zużytego sprzętu - to blisko 28 proc. wprowadzanego na rynek, czyli 3,55 kg na mieszkańca. Według unijnych przepisów powinno być 35 proc., czyli 4 kg – podaje gazeta.

  • Warszawa zaoszczędzi na prądzie

To będzie jedna z największych grup zakupowych w kraju. Może do niej wejść aż 1,5 tys. instytucji - informuje "PB".

Samorządy liczą na oszczędności na zakupie energii elektrycznej. Lokalne władze w obliczu wzrostu cen energii, chcą budować grupy zakupowe. Ostatnio takie rozwiązanie wprowadziły m.in. Kraków i Radom. Taki plan ogłasza również Warszawa, która ogłosiła przetarg na wybór doradcy, który pomoże zbudować Warszawską Grupę Zakupową (WGZ). W jej skład mają wejść wszystkie jednostki komunalne i spółki, których miasto jest założycielem i właścicielem.

Gazeta Wyborcza

  • W fabrykach aut mniej pracy

Polskie fabryki Fiata i Opla muszą ograniczać produkcję, bo z powodu kryzysu w Europie Zachodniej mają coraz mniej zamówień - informuje "Gazeta Wyborcza".
"We wrześniu jest planowanych siedem dni przerwy w produkcji samochodów" - poinformował "Gazetę Wyborczą" rzecznik Fiata Auto Poland Bogusław Cieślar. Przerwy produkcyjne zapowiedziano także w niemieckich fabrykach Opla, który w Polsce ma zakład w Gliwicach.