Ogłoszenie przez Fed zamiaru przeprowadzenia QE3, pozostawienie rekordowo niskiego poziomu stóp procentowych co najmniej do połowy 2015 r., a także wyrażenie gotowości do kontynuacji działań stymulacyjnych w razie potrzeby, sprawiły, że dolar znalazł się pod presją podaży.

US Dollar Index zanotował wczoraj spadek o 0,60% do poziomu 79,26 pkt. W tym samym czasie indeks CRB zanotował niemal analogiczny wzrost – o 0,55%. Zwyżce cen towarów sprzyjał nie tylko fakt, że ich ceny na ogół są wyrażane w dolarze i, w związku z tym, osłabienie dolara pozytywnie wpływa na ceny towarów. Ważne było także to, że deklaracje działań stymulujących ze strony Fed budzą nadzieje na zwiększony popyt na surowce w amerykańskiej gospodarce.

Złoto i srebro mocno w górę

Wśród liderów zwyżek znalazły się wczoraj metale szlachetne. Notowania srebra wzrosły o ponad 4%, odbijając się dynamicznie od linii wsparcia w rejonie 33 USD za uncję. Poziom ten jeszcze do końca ubiegłego tygodnia stanowił na wykresie srebra techniczny opór.

Reklama

Dziś notowania srebra wykazują niewielką zmienność. Cena kruszcu jest stabilna w rejonie 34,50-35,00 USD za uncję. Najbliższy techniczny opór na wykresie srebra znajduje się w okolicach 35,44 USD za uncję, jednak silniejszą barierą dla popytu jest dopiero rejon 37,44 USD za uncję.

Dynamiczny wzrost notowań był obserwowany wczoraj także na rynku złota. Cena żółtego kruszcu wzrosła o ponad 2%, z łatwością pokonując techniczny opór w rejonie 1749 USD za uncję. Dziś notowania złota kontynuują ruch w górę, jednak jest on mało dynamiczny. Póki co cena uncji złota nie przekroczyła 1780 USD. Nie jest jednak wykluczone, że w najbliższych dniach notowania złota jeszcze wzrosną, bowiem najbliższy techniczny opór znajduje się obecnie w rejonie 1792-1805 USD za uncję.

Platyna: wciąż najważniejsza sytuacja w RPA

Na dużym, ponad dwuprocentowym plusie, znalazła się wczoraj także cena platyny. Wzrost notowań tego kruszcu był wyraźny, jednak trudno go przypisywać reakcji inwestorów na komunikaty Fed. Na rynku platyny wciąż najistotniejsza pozostaje sytuacja w Republice Południowej Afryki.

W kraju tym od miesiąca trwa strajk górników zatrudnionych w kopalniach platyny. Protesty związkowców zaburzyły działalność operacyjną już dwóch znaczących producentów platyny, Anglo American Platinum i Lonmin, znajdujących się odpowiednio na pierwszym i trzecim miejscu na świecie pod względem produkcji tego kruszcu.

W przypadku tej drugiej spółki pojawiło się światełko w tunelu – Lonmin przedstawiło wczoraj górnikom kolejną ofertę porozumienia, a dziś negocjacje mają być kontynuowane. Osiągnięcie ugody miałoby prawdopodobnie duży wpływ na notowania platyny, bowiem im dłużej strajk trwa, tym większe są obawy inwestorów dotyczące podaży platyny i, tym samym, tym większa jest presja na wzrost ceny surowca. RPA jest bowiem największym producentem tego metalu, odpowiadającym za około 80% całkowitej globalnej podaży.

Na wykresie platyny na razie kontynuowany jest trend wzrostowy. Najbliższy poziom oporu znajduje się w okolicach 1723-1733 USD za uncję.