Mark Lazaridis, twórca BlackBerry – smartfona, który ponad dekadę temu zrewolucjonizowałsposób korzystania ze skrzynki e-mailowej, inspiracji do swojego najnowszego projektu postanowił poszukać w początkach techniki komputerowej. W kanadyjskim Watreloo w stanie Ontario właśnie otwarto Quantum-Nano Centre – najmłodsze dziecko Mike’a i Ophelii Lazaridis, którzy wsparli jego budowę dotacją w wysokości 100 mln dol. Celem ośrodka będzie odtworzenie doskonałych warunków rozwoju techniki, które we wczesnych latach 60. uczyniły z Bell Laboratories firmy AT&T światowe centrum innowacji i które były podstawą sukcesu firm z Doliny Krzemowej.

Centrum badawcze małżeństwa Lazaridis powstało, by można w nim było dokonywać przełomowych odkryć w dziedzinie nauki i techniki, gdzie przedmiotem zainteresowania stają się dziś elementy wielkością przypominające atom. Mike Lazaridis chce połączyć Quantum-Nano Centre z dwiema innymi sponsorowanymi przez niego instytucjami badawczymi – Institute of Quantum Computing i Premier Institute for Theoretical Phisics – by przyciągnąć najbardziej błyskotliwe kanadyjskie umysły.

„Nie mamy tu oceanu, plaż ani gór, ale możemy zaproponować im najlepsze możliwe warunki, najlepszych współpracowników i najlepszy sprzęt, co pomoże im w dokonaniu przełomowych odkryć w ich życiu. W skrócie można powiedzieć, że będziemy próbowali złamać znane wszystkim prawa fizyki”. – powiedział Lazaridis.

Twórca BlackBerry ma zapewne na myśli między innymi prawo Moore’a, według którego liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się w równych odcinkach czasu – co dwa lata. Informatyka kwantowa i nanotechnologia mają pomóc przełamać podobne ograniczenia, jakie pociąga za sobą tworzenie coraz mniejszych urządzeń.

Mike Lazaridids, zapytany, czy po odejściu z borykającego się z trudnościami Research In Motion (twórcy BlackBerry) czuje się szczęśliwszy, mogąc poświęcić się w całości nauce i działalności filantropijnej, stwierdził, że nowe zajęcie sprawia mu dużą satysfakcję: „Nigdy nie pomyślałbym, że wezmę udział w takiej przygodzie. Nie zamieniłbym tego na nic innego”.

>>> Więcej o problemach RIM i BlackBerry: Szefowie RIM ustępują ze stanowiska. BlackBerry nie nadąża za konkurencją

ikona lupy />
Blackberry Playbook fot. 1, mat. Bloomberg / Bloomberg / Tony Avelar