Gazeta Wyborcza

  • Uczelnie, do roboty

Ministrowie: nauki Barbara Kudrycka i pracy Władysław Kosiniak-Kamysz mają dość tego, że o uczelniach mówi się "fabryki bezrobotnych" - donosi "Gazeta Wyborcza".

Ministrowie list do rektorów wzywający do lepszej współpracy między biznesem, urzędami pracy a uczelniami. Centrum tych działań mają być akademickie biura karier wspomagane przez wojewódzkie urzędy pracy, które udostępnią m.in. swoje bazy ofert.

Reklama
  • Parabanki padają

Popłoch wśród firm parabankowych. Większość z tych, które figurują na liście ostrzeżeń KNF, już nie funkcjonuje albo… nie przyjmuje pieniędzy – pisze gazeta.
Ile pieniędzy mogli stracić klienci takich instytucji? W grę może wchodzić nawet kilka milionów złotych, choć kwota ta jest trudna do określenia. Parabanki bowiem nie muszą się nigdzie rejestrować.

  • Czego zazdrościmy Niemcom

Model gospodarczy RFN sprzedaje się za granicą dużo gorzej niż niemieckie auta. Obiegowa opinia – jest zbyt abstrakcyjny, trudny, nie do skopiowania. Ale może nadchodzi jego czas? – pyta „GW”.

Co jest charakterystyczne dla tego modelu? Jego fundamentem jest specyficzne podejście do pracy. Niemieckie firmy w kryzysie, zamiast zwalniać pracowników, jak doradzają liberalni ekonomiści, wolą z nimi negocjować i wychodzić na prostą poprzez obniżki płac, reorganizacje i wydłużanie czasu pracy – pisze gazeta.

Polska The Times

  • Polka stanęła na czele CERN

Od czasu Marii Skłodowskiej-Curie żadna Polka nie osiągnęła takiego sukcesu jak profesor Agnieszka Zalewska. Od 1 stycznia 2013 wybitna fizyk stanie na czele Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN – pisze „Polska”.

Puls Biznesu

  • Total sprawdził Petrolinvest

Francuski koncern potwierdza, że polska spółka miała rację. Złoże Koblandy w Kazachstanie jest duże i ekonomicznie atrakcyjne.

W 2010 roku Petrolinvest, kontrolowany przez Ryszarda Krauzego, zawarł pierwsze porozumienie z Totalem zakładające, że francuski koncern wyłoży 70 mld dol. na prace spółki OTG (właściciel złoża), w zamian za 50 proc. udziałów. W maju 2012 firmy zawarły kolejną umowę – o wspólnych operacjach.

  • Bliżej polskiego Unilevera

Dzięki zakupowi udziałów w upadłej sieci drogerii Hygienika i Foodcare wypłyną na szerokie wody. Myślą o londyńskiej giełdzie. Zakup 50 proc. udziałów w polskim oddziale Schleckera – sieci 180 drogerii – to początek wspólnej drogi pieluch, podpasek, napojów Frugo, energetyków Black i płatków Fitella.

  • Posada od zaraz nie dla absolwenta

Zdecydowana większość absolwentów wyższych uczelni (77 proc.) znajduje pracę w pół roku po ukończeniu studiów, 13 proc. szuka jej do roku - informuje "Puls Biznesu".

Z badania "Campus 2012" portalu Pracuj.pl na próbie 3949 osób wynika też, że 52 proc. negatywnie ocenia swoje szanse na posadę (w 2010 r. było ich 45 proc.). Najbardziej pesymistyczni są humaniści (55 proc.); bardziej optymistyczne są osoby po kierunkach ekonomicznych (43 proc.) i technicznych (37 proc.).

Rzeczpospolita

  • Paliwa nam nie zdrożeją

Analitycy pocieszają, że ceny benzyny na stacjach paliw nie wzrosną i nie przekroczą psychologicznej bariery 6zł/litr. Ceny surowca w hurcie spadają, jednak nie oznacza to obniżek na stacjach – ich właściciele w związku z wysokimi cenami benzyny obniżali do minimum swoje marże, przez co teraz będą chcieli odrobić straty.